گفتگو

نتیجه جستجو برای

کتاب «تئاتر و اسلام» نوشته ماروین کارلسون به‌تازگی با ترجمه مشترک بهزاد لطفی و الهام معدنی در نشر لگا منتشر شده است. اثری که ارتباط تئاتر با جهانی گسترده‌تر را بررسی کرده و زوایای گوناگون آن را در دوره‌های مختلف و کشورهای خاورمیانه به بحث نشسته است.

( ادامه مطلب )

استاد عبدالمجید ارفعی متولد 1318 و از اولین فارغ‌التحصیلان ایرانی در رشته زبان‌های باستانی در مؤسسه شرقی دانشگاه شیکاگو است. او که هم‌دوره با دکتر یوسف مجیدزاده و دکتر صادق ملک شهمیرزادی در آن دانشگاه به تحصیل پرداخته، محضر استادانی همچون ساموئل نواح کرایمر، والتر هینتس، ریچارد هَلِک، ابراهیم پورداود و پرویز ناتل‌خانلری را درک کرده و بر زبان‌های «سومری»، «اَکَدی»، «ایلامی»، «فارسی باستان» و «هخامنشی» اشراف کامل دارد

( ادامه مطلب )

روشنفکران یکی از پایه‌های اصلی انقلاب مشروطه بودند و از آن زمان تا امروز روشنفکری ایران با فرازونشیب‌های مختلف در وقایع گوناگون اجتماعی و سیاسی جامعه نقش داشته است. روشنفکران مشروطه یک پا در فرهنگ داشتند و یک پا در سیاست و این ویژگی آنها بدل به سنت روشنفکری در ایران شد.

( ادامه مطلب )

در سال‌های اخیر توجه به اسپینوزا در میان ایرانیان رو به فزونی گرفته است و جدا از انتشار ترجمه‌هایی از آثار او، کتاب‌هایی نیز درباره این فیلسوف شهیر به فارسی برگردانده شده است. در این میان، البته حجم آثار تألیفی درباره اسپینوزا قابل مقایسه با ترجمه‌ها نیست.

( ادامه مطلب )

اسماعیل سنگاری گفت: هدف من در این اثر انعکاس نوشته‌های تاریخ‌نگاران غیرایرانی درباره ایران است. برای همین سعی کردم از میان مباحثی که انتخاب می‌کنم از این کتاب مطالبی باشد که ما محققان ایرانی در رابطه با هردودت به آن نیاز داریم.

( ادامه مطلب )

مهدی محبتی، پژوهشگر ادبی و استاد زبان و ادبیات فارسی تاکید دارد که یکی از مهمترین خصیصه‌های ادبیات کلاسیک فارسی درآمیختگی عمیق شاعرانگی و روایت و تعدد و تنوع شیوه‌های روایی در ادبیات منظوم داستانی بویژه داستان‌های منظوم کوتاه است.

( ادامه مطلب )

ایران پذیرای کهن‌ترین اشکال سکونت و تمدن بوده است. با توجه به‌ طولانی‌تر بودن فرصت تعامل جامعه با محیط ایران، اهلیت به‌تمامه در آن ظهور یافته است. در واقع انسان در این سرزمین چند هزاره فرصت داشته که هر نقطه بالقوه قابل‌سکونتی را مسکون و آباد کند. یکی از نشانه‌های این موضوع آنکه تقریبا هیچ نقطه‌ای از این سرزمین را نمی‌توان سراغ گرفت که واجد نامی کهن نباشد و یا با قصه و افسانه‌ای عجین نشده باشد.

( ادامه مطلب )

سمیه‌سادات شفیعی گفت: من این نگاه بسیار دقیق را به این موضوع دارم که بحث مطالعات زنان چه در ساحت آکادمیک خود و چه در ساحت اندیشه‌ورزی باید مبتنی باشد بر داده‌های بومی و از مسیر آن بتواند با تحقیقات روشمند داده‌های بیشتری جمع‌آوری کند و به تولید دانش بینجامد.

( ادامه مطلب )

مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی مؤسّسه‌ای علمی، پژوهشی است که درسال 1362 به وسیله کاظم موسوی‌بجنوردی تاسیس شد. هدف این مرکز، تدوین و انتشار دانشنامه‌های عمومی و تخصصی درابعاد مختلف معارف بشری به‌ویژه، فرهنگ و کتاب‌های مرجع است.

( ادامه مطلب )

محمدرضا فاضل هاشمی، مدیر سابق بخش مخطوطات کتابخانه آستان قدس رضوی معتقد است: بسیاری از چاپ‌های فاکسیمیله با مقدمه بزرگان علم همراه است.

( ادامه مطلب )

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: