اخبار

نتیجه جستجو برای

همان‌گونه که جهان، هیچ‌گاه از خیر و شر خالی نبوده و نیست، به همان اندازه امکان خالی شدن ادبیات از اسطوره‌ها دور از ذهن است. از دورافتاده‌ترین قبایل دنیا گرفته تا پیشرفته‌ترین کشورها، از گذشته‌های دور تا امروز آثار ادبی فراوانی را با حضور پررنگ اسطوره‌ها به یادگار گذاشته‌اند.

( ادامه مطلب )

پروفسور حسن انصاری، مادلونگ را دانشمندی تراز اول می‌داند كه وجه تمایز او با سایر اسلام‌شناسان غربی در عربی‌دانی استثنایی وی است. ویژگی‌ای كه موجب نگاه خاص وی به كلام اسلامی نیز شده است. مادلونگ هرچند در ایران به واسطه كتاب «جانشینی حضرت محمد(ص)» شناخته می‌شود اما در كلام اسلامی نیز استادی درجه یك بود و به تعبیر پروفسور انصاری نگاهی فیلولوژیك به این مقوله داشت.

( ادامه مطلب )

انتشارات دانشگاه ایلام، کتاب «ژرف‌کاوی داستان‌های قرآن کریم؛از منظر تحلیل روایت، تحلیل گفتمان و زبان‌شناسی» را منتشر کرد.

( ادامه مطلب )

دومین دوره نکوداشت چهره‌های ماندگار میراث فرهنگی کشور با هدف تکریم و تجلیل از سرآمدان و پیشکسوتان میراث‌فرهنگی کشور و قدردانی از خدمات علمی و پژوهشی آنان برگزار می‌شود.

( ادامه مطلب )

تقدیم‌نامه‌نویسی و نگارش به نام و برای شاهان و ملوک، از دیرباز در بسیاری از فرهنگ‌ها، ازجمله در فرهنگ اسلامی، رواج داشته است؛ از جمله این موارد، در قرن دوم هجری، تألیف کتاب سیره نبوی ابن ‌اسحاق است.

( ادامه مطلب )

صیدمحمد درخشنده محقق و ایلام‌پژوه پیشکسوت درخصوص کتاب تازه‌اش گفت: کتاب «مُهرها و مهره‌ها؛ از روزگاران كهن تا دوران معاصر» لایه‌های تازه‌ای از تاریخ را برای مخاطبان و پژوهشگران بازگو می‌کند.

( ادامه مطلب )

مجموعه کتاب‌های «مشاهیر وقف کتاب در ایران» با معرفی شیخ محمدتقی شیخ شوشتری، شیخ جعفر شوشتری، غلامرضا یزدجردی به کوشش علی صادق زاده وایقان منتشر شده است. این کتاب‌ها از فرهنگ وقف کتاب در ایران سخن می‌گوید.

( ادامه مطلب )

کتاب «فلسفه اسلامی» با هدف معرفی و آموزشِ فلسفه اسلامی به دانشجویان انگلیسی‌زبان در کشور انگلستان به چاپ رسید.

( ادامه مطلب )

همزمان با نکوداشت دکتر محمّدعلی اسلامی ندوشن که با شکوه خوبی در روز سیزدهم اردیبهشت برابر با یکمین سالگرد درگذشت نویسندۀ سرشناس و والاتبار ایران، دکتر اسلامی ندوشن که با سخنرانی آقایان دکتر اصغر دادبه و دکتر فرهاد طاهری و نمایش مستند «فرزند ایران» ساختۀ علیرضا حسینی در تالار فرهنگ یزد برگزار شد

( ادامه مطلب )

نشست نقد و بررسی کتاب «آینده در گذشتۀ ایران» تألیف نگین یاوری که با ترجمۀ محمد دهقانی از سوی نشر تاریخ ایران منتشر شده است، در قالب عصر شنبه‌های مجله بخارا برگزار می‌شود.

( ادامه مطلب )

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: