اخبار

نتیجه جستجو برای

پرتره‌ای از استاد «ایرج افشار» پژوهشگر فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی، ایران‌شناس، کتاب‌شناس، نسخه‌پژوه، نویسنده و استاد دانشگاه از شبکه مستند پخش می‌شود.

( ادامه مطلب )

عالی‌ترین نشان آکادمیک فرانسه نشان کوماندور به احمد سمیعی (گیلانی) عضو پیوسته فرهنگستان زبان فارسی اهدا شد.

( ادامه مطلب )

جلد نخستِ «فهرست کتابهای چاپ سنگی و سُربی قدیمِ کتابخانۀ مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی» تألیفِ محمّدحسین تسبیحی و بازبینی و تکمیلِ علی بهرامیان و ملیحه علی‌نژاد از سوی انتشارات مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) منتشر شد.

( ادامه مطلب )

این کتاب ترجمه اثری است که به بررسی اوضاع سرزمین ایران، درباریان پارسی و روابط آنان با مغولان در عصری می‌پردازد که به یکی از سیاه‌ترین دوره‌های تاریخ این کشور معروف شده است. در این کتاب شاهد بررسی ریشه‌های این انتساب با تکیه بر عملکرد صاحب‌منصبان ایرانی و مغول در برهه‌های مختلف این دوران، به‌ویژه در ناحیۀ فارس هستیم و به روابطی پی می‌بریم که بر مبنای مسائل اقتصادی و رقابت‌های مالی در مسیر کسب ثروت و قدرت شکل گرفته است.

( ادامه مطلب )

مراسم یادبود زنده یاد سیدعبدالله انوار، حکیم ریاضی دان، فرهنگ نویس، نسخه شناس، فهرست نگار،‌ ادیب و منطق‌دان به میزبانی کتابخانه ملّی ایران برگزار شد.

( ادامه مطلب )

خواجه نصیر مقید به محدودیت‌های جغرافیایی و زمانی نبود و از طرق گوناگون راه و مسیر گفت‌وگو را بسط می‌داد. می‌توان گفت خواجه با همه فلاسفه زمان خودش گفت‌وگو و مكاتبه داشت.

( ادامه مطلب )

فلوران ایدالو: با وجودی که نیکولو در نگارش دیپلماتی غنی بود،‌ اما «دستار و گل سرخ» آخرین اثر اوست و این نشان می‌دهد که ایران در قلب و پیشینه حرفه‌ای او چه میزان اهمیت داشته است.

( ادامه مطلب )

عبدالرئوف فکری سلجوقی، پایه گذار کتابخانه نسخه‌های خطی در کابل ۵۴ سال پیش در چنین روزی از دنیا رفت.

( ادامه مطلب )

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت حکیم نظامی گفت: این شاعر بلندپایه پارسی متعلق به ایران با تمدن چند هزار ساله است که مایه وحدت و احترام ایران با دیگر کشورهاست.

( ادامه مطلب )

حکیم نظامی آموزه‌های فراوانی برای جهان امروز دارد و با ره بردن به کُنه اشعار او، می‌توان اندکی بر زخم‌های ناشی از بحران‌های انسانی امروز، مرهم گذاشت.

( ادامه مطلب )

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: