اخبار

نتیجه جستجو برای

پنجمین نشست از سلسله نشست‌های حلقه مطالعاتی ایران‌شناسی با محوریت «گسست تاریخی» در بررسی و تحلیل آراء استاد دکتر رضا داوری اردکانی، در یکی از متأخرین آثار ایشان با عنوان «گسست تاریخی و شرق‌شناسی» بیست‌وهفتم خردادماه 1403 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تشکیل شد.

( ادامه مطلب )

در نشست تخصصی شاهنامه‌پژوهی، به معنی «دیو» و موضوع «دیوان» در شاهنامه پرداخته شد و همچنین تاریخ خانه‌سازی و شهرسازی در ایران بر اساس شاهنامه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

( ادامه مطلب )

شانزدهمین نشست از مجموعه نشست های«صد کتاب ماندگار قرن» با معرفی کتاب «سیره و قیام زیدبن علی» تالیف حسین کریمان ادیب، پژوهشگر تاریخ و تهران پژوه با سخنرانی محمد کاظم رحمتی عضو هئیت علمی بنیاد دایره المعارف اسلامی و سید علی موسوی نژاد عضو هئیت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و به میزبانی سازمان اسناد وکتابخانه ملّی ایران برگزار شد.

( ادامه مطلب )

سجّاد آیدِنلو کتاب «مقدّمه‌ای بر شرح مشکلات شاهنامه» را می‌نویسد.

( ادامه مطلب )

کارستن نیبور، شرق‌شناس آلمانی قرن هجدهم که از جانب پادشاه دانمارک مامور سفر و تحقیق در اوضاع خاورمیانه شده بود در سفرنامه خود اطلاعات ارزشمندی از عتبات عالیات در این قرن به دست داده است.

( ادامه مطلب )

روزی که مجاهدان مشروطه‌خواه تهران را فتح کردند، محمدعلی شاه از تاج و تخت و مقام سلطنت دست کشید و به سفارت روس پناهنده شد. بدین ترتیب عمر حکومت استبدادی سیزده ماهه پادشاهی که فریب وسوسه‌های شیطانی اطرافیان را خورده و زمام امور کشور را به دست بیگانه سپرده و ملت خود را به خاک و خون کشیده بود، با نکبت و تلخ کامی به پایان رسید.

( ادامه مطلب )

رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در پاسخ به این پرسش‌ها که جهان ایرانی کجاست و چیست؟ و در چه زمانی و با چه نگاهی ما باید به آن بیندیشیم؟ بیان کرد: جهان ایرانی به مثابه یک روح از چین تا مدیترانه است. در برخی مواقع از این سوی میز می‌افتیم و گاهی از آنطرف؛ گاهی متعصبانه از این موضوع صحبت می‌کنیم و گاهی به سادگی ازآن عبور می‌کنیم.

( ادامه مطلب )

ژاله آموزگار، پژوهشگر فرهنگ و زبان‌های باستانی گفت: چرا نام مادها و هخامنشیان در اوستا و متون پهلوی نیامده است؟ دلیل نبودن نام ماد و هخامنشی در خداینامه‌های پهلوی را باید ناشی از گرایش دینی این آثار دانست. موبدان تاثیر مستقیم بر ارائه تاریخ گذشته ایران داشته‌اند و هر چه خلاف نظر و سیاست دینی آنها بود، حذف می‌شد.

( ادامه مطلب )

منصوره اتحادیه، پیشکسوت تاریخ‌نگاری ایران گفت: سندها از اوضاع سیاسی، اجتماعی و باور مردم حکایت دارند. حتی نامه‌نگاری بین دو خانم نیز خیلی اهمیت دارد.

( ادامه مطلب )

کتاب میراث ادبی فاطمه سیّاح در شوروی (مقالات روسی فاطمه سیّاح دربارۀ ادبیات غرب) با گردآوری و ترجمه آبتین گلکار در گروه نشر آثار فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شد.

( ادامه مطلب )

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: