اخبار

نتیجه جستجو برای

این روزها به شاهنامه و فردوسی فکر می‌کنم و اینکه چطور ایدئولوژی‌ها و گفتمان‌های متعدد و متنوع در طول تاریخ آنها را مصادره به مطلوب کردند تا از این نمد کلاهی برای خودشان بدوزند و از این انگور به آبی برسند. مثلا تیموریان غیر ایرانی، در کارگاههای هنری شان یکی از گرانترین شاهنامه‌های جهان را تولید کردند (شاهنامه بایسنقری) و سپس با صحنه آرایی در جهان متن این گمان نادرست را به ذهن بیننده القا کردند که میان شاهان شاهنامه و سلاطین تیموری تناسب و تجانسی هست.

( ادامه مطلب )

وقتی دربارۀ سبکهای شعر فارسی سخن در میان می آید غالباً از ویژگیهای لفظ و بیان آن سبکها بحث می شود و چون به مختصات بیانی و مخصوصاً دگرگونیهای الفاظ مستعمل توجه می شود حاصل بحث با مورفولوژی و تاریخ تطور زبان تفاوت زیادی پیدا نمی کند.

( ادامه مطلب )

دموکراتیک شدن فرهنگ یعنی چه و چه ارتباطی با جامعه امروز ما دارد؟ اصطلاح «دموکراتیک شدن فرهنگ» را کارل مانهایم، جامعه‌شناس، در 88 سال پیش در یک مقاله بنا نهاد. این مقاله را من پیش از این ترجمه کرده‌ام و نخستین بار درسال 1384 توسط نشر نی منتشر شده و تاکنون چندبار به تجدید چاپ رسیده است. تا پیش از این مقاله و برای بسیاری از متفکران حتی هم اکنون، «دموکراسی» مفهومی بوده است متعلق به حوزه سیاست که در عرصه‌های دیگر صلاحیت ورود ندارد.

( ادامه مطلب )
1400/1/23 ۱۰:۲۴

ششصدوچهارمین شب از شب‌های بخارا به بزرگداشت محیط‌بانان، حافظان طبیعت و محیط‌زیست این سرزمین اختصاص یافته است.

چرا که محیط‌بانان، حافظان بی‌لشگر و اسلحه‌ی منابع و گنج‌های طبیعت این سرزمین بوده و در دفاع از مواهب طبیعی و به ویژه جاندارانِ کم‌نظیر ایران ما، خود بی‌دفاع‌ترین‌اند.

( ادامه مطلب )

حسن انوشه (19 اسفند 1323 ـ 23 فروردین 1399 خورشیدی) نویسنده و پژوهشگر تاریخ، مترجم، و سرپرست دانشنامۀ ادب فارسی، در خانواده‌ای کشاورز در بابل زاده شد. نیای وی، به روایتی، میرزا محمدتقی نوری مازندرانی (1201ـ 1263 هجری)، از فقهای نور مازندران و صاحب تعزیۀ عطف بود. انوشه دوره متوسطه را در بابل به پایان رساند و سال 1344 در رشتۀ زبان و ادبیات عربی دانشگاه تهران پذیرفته شد.

( ادامه مطلب )

در میانه شلوغی اخبار و كارها و هشدارهای سلامت روزهای آخر اسفند، زمانی كه فكرها بیشتر درگیر ممنوع شدن یا نشدن سفر بود و وضعیتی كه تعطیلات نوروز به جا خواهد گذاشت، ابلاغیه‌ای از سوی حسن روحانی صادر شد كه به اخبار پراكنده پیش از خودش رسمیت داد: تاسیس سازمان ملی تعلیم و تربیت كودكان. روز 26 اسفند روحانی در مقام رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه اساسنامه این سازمان كه در جلسه 836 این شورا به تصویب رسیده بود را ابلاغ كرد.

( ادامه مطلب )

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت 25 فروردین ماه و روز بزرگداشت عطار نیشابوری، مراسم پاسداشت مقام این حکیم و شاعر گرانقدر ایرانی را در فضای مجازی برگزار می کند.

( ادامه مطلب )

پنجاه ساله و در اوج پختگی بود که تفتیش عقایدش کردند و اجازه تدریسی که به او داده بوند را پس گرفتند. همان کسی که نزدیک به چهار سال از سوی پاپ منصوب شده بود تا در شورای واتیکان دوم، به عنوان متخصص حضور یابد. بیش از دو دهه، و از سی و دو سالگی به عنوان استاد الهیات کاتولیک در دانشگاه توبینگن تدریس کرد.

( ادامه مطلب )

فرامرز پیلارام را اغلب با رنگ و بوی منحصر به فرد آثارش می‌شناسند. هنرمندی که با به‌کارگیری خط در نقاشی، شکل تازه‌ای به هنر خوشنویسی بخشید و آن را از چارچوب‌های سنتی خارج کرد. هنرمندی که ایرانی بودن آثارش غیرقابل انکار است.

( ادامه مطلب )

در منابع تاریخی و رسمی، روز ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ که ارتش عراق به طور همه‌جانبه و گسترده از زمین، دریا و هوا حمله خود را به تمامیت ارضی ایران آغاز کرد، به عنوان آغاز جنگ ایران و عراق شناخته می‌شود.

( ادامه مطلب )

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: