یادبودی برای دکتر محسن ابوالقاسمی

1397/11/23 ۱۳:۱۰

یادبودی برای دکتر محسن ابوالقاسمی

مراسم یادبود دکتر محسن ابوالقاسمی استاد ممتاز دانشگاه تهران برگزار می‌شود. یک‌شنبه ۲۱ بهمن، پیکر مرحوم محسن ابوالقاسمی، رئیس سابق گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران به سمت قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) تشییع شد.

 

مراسم یادبود دکتر محسن ابوالقاسمی استاد ممتاز دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

یک‌شنبه ۲۱ بهمن، پیکر مرحوم محسن ابوالقاسمی، رئیس سابق گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران به سمت قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) تشییع شد.

قرار است، مراسم یادبودِ این استاد زبان‌های باستانی ایران، پنج‌شنبه ۲۵ بهمن از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ مسجد جامع شهرک غرب برگزار شود.

در مراسم تشییع پیکر محسن ابوالقاسمی که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر نیلی احمدآبادی - رئیس دانشگاه تهران -، حسین قبادی - پژوهشگاه علوم انسانی -، رئیس و معاونان دانشکده ادبیات و علوم انسانس دانشگاه تهران، اساتید فرهنگ و زبان‌های باستانی، ایران‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی؛ محمدرضا شفیعی کدکنی، ژاله آموزگار، مهدخت معین، محمد تقی راشد محصل، ابوالقاسم اسماعیل‌پور، فرزانه گشتاسب، امین مقدسی، سعید عریان، احمدرضا قائم مقامی، روزبه زرین‌کوب، محمد روشن حضور داشتند.

محسن ابوالقاسمی، رئیس سابق گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و استاد بازنشسته این دانشگاه که مدتی پیش از بیمارستان مرخص شده بود، به دلیل زمین خوردن، مبتلا به آمبولی پا شد و ظهر چهارشنبه (۱۷ بهمن‌ماه) در سن ۸۲ سالگی در منزل از دنیا رفت.

وی یکم دی‌ماه ۱۳۹۵ در مراسم شب بخارا با عنوان «شب محسن ابوالقاسمی» سرگذشت خود را این‌طور توصیف کرده بود: «۸۰ سال پیش در ملایر به دنیا آمدم. در همان‌جا به مدرسه رفتم و تصدیق شش ابتدایی گرفتم. همراه خانواده به تهران آمدم و در دبیرستان علامه درس خواندم تا پنجم متوسطه که دیپلم ناقص از آن دبیرستان گرفتم و در دبیرستان دارالفنون ششم ادبی گرفتم و وارد دانشکده ادبیات شدم. در سال ۱۳۳۷ لیسانس ادبیات فارسی گرفتم و در سال‌های ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۰ درس‌های دوره دکتری را خواندم. در سال ۱۳۴۰ به لندن رفتم و در سال ۱۳۴۳ از آن‌جا درجه .M.A گرفتم و به ایران بازگشتم و برای گرفتن دکتری ثبت‌نام کردم در دانشگاه تهران. درجه .M.A در زبان‌های باستانی ایران گرفتم. در این‌جا در سال ۱۳۴۴ در گروه تازه‌تأسیس زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی به تدریس پرداختم تا سال ۱۳۸۱ که بازنشسته شدم. در سال ۱۳۶۹ به استخدام نیمه‌وقت دانشگاه آزاد درآمدم که تاکنون ادامه دارد.»

منبع: ایسنا

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: