برزویه حکیم و رودکی شاعر و نشو و نمای زبان فارسی / مجتبی مینوی

1400/10/5 ۱۰:۳۶

برزویه حکیم و رودکی شاعر و نشو و نمای زبان فارسی / مجتبی مینوی

پربهاترین میراثی که از اجداد ما به ما رسیده‌است فرهنگ ماست، و این فرهنگ به‌صورت نوشته‌های منظوم و منثور است در موضوع‌های مختلف: داستان‌ها و قصیده‌ها و غزل‌ها و مثنوی‌های داستانی و عرفانی و رباعیات و کتابهای فلسفه و تاریخ و حکمت و اخلاق و تصوف و دین و غیره، که به زبان فارسی سروده و نوشته شده‌ است.

 

پربهاترین میراثی که از اجداد ما به ما رسیده‌است فرهنگ ماست، و این فرهنگ به‌صورت نوشته‌های منظوم و منثور است در موضوع‌های مختلف: داستان‌ها و قصیده‌ها و غزل‌ها و مثنوی‌های داستانی و عرفانی و رباعیات و کتابهای فلسفه و تاریخ و حکمت و اخلاق و تصوف و دین و غیره، که به زبان فارسی سروده و نوشته شده‌ است. زبان فارسی اسّ اساس همۀ اینهاست و به‌توسط این زبانست که ما از نتایج اندیشه ها و تخیلات نیاکان خود بهره‌ور می‌شویم.

این فارسی را به صورتی که در مدت این هزار، هزار و یکصد سال، وسیلۀ تفهیم و تفاهم ما ایرانیان بوده است و در عالم ادبیات آثار گرانبها و جمیل ما به آن نوشته و سروده شده‌است شعرا و و نویسندگان بدین صورت ساخته‌اند و استاد و پدر همۀ آنها رودکی سمرقندی بوده‌است. رودکی را بدین اعتبار پدر زبان فارسی می‌توان نامید. وی در عصر نهضت فرهنگی و علمی ایرانیان در قرن سوم و چهارم هجری می‌زیست و مدار و محور آن نهضت زبان فارسی بود؛ و زبان فارسی به این صورت فقط یه آن جهت مدار و محور نهضت ایرانیان گردید که شاعران قرن دوم و سوم آن را وسیلۀ بیان اندیشه‌ها و تخیلات شاعرانۀ خود ساختند، و یقین است که اگر رودکی (و چندی بعد از او فردوسی) چنان آثار ادبی بزرگی به این زبان به‌وجود نمی‌آوردند امروز زبان ما این نبود که هست....

دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد سال هفتم زمستان 1350 شماره 28

دریافت مقاله

منبع: پرتال جامع علوم انسانی

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: