پروای مرگ به‌روایت ابن‌سینا بررسی می‌شود

1400/7/4 ۱۰:۴۷

پروای مرگ به‌روایت ابن‌سینا بررسی می‌شود

نشست «پروای مرگ به روایت ابن سینا» روز چهارشنبه ۷ مهر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

بیست‌ونهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا با عنوان «پروای مرگ به روایت ابن سینا» روز چهارشنبه ۷ مهر در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

چه‌بسا مساله مرگ، انضمامی‌ترین مساله فلسفی باشد. مرگ همچون خود زندگی پیش‌روی هر انسانی است و با زندگی‌اش قرین است. همین‌که انسانی متولد شد، آن‌قدر از زندگی بهره‌ دارد که بمیرد چنان‌که می‌میرد. مرگ مانند زندگی حضور همه جایی دارد تا محدودیت وجودی آدمی را به او گوشزد کند. مرگ، پایان‌بخش آرزوها و نهایت هر بیم و امیدی است. با این‌همه، انسان که رو به زندگانی دارد، مرگ را نادیده می‌گیرد و می‌کوشد تا آن را نفی کند، می‌توان این کوشش را در یکایک کنش‌های او به نظاره نشست که برای رهایی از هر آنچه که زندگی اش را تهدید می‌کند تکاپوی دائمی می‌کند.

اما مرگ قابل انکار نیست؛ و انسان موجودی رو به مرگ است. به تعبیر ابن سینا آدمی زنده آگاه و میراست. حیوانات به دنیا می آیند، زندگی می‌کنند و می‌میرند. اما فقط آدمی است که مرگ را می‌داند و به آن می‌اندیشد. پس فقط اوست که از مرگ می‌هراسد و پروای آن را دارد. بنیان این هراس و پروا چیست؟ پاسخ این‌پرسش از زبان حکیم و طبیب مسلمان، ابوعلی سینا، موضوع گفتگوی نشست پیش رو خواهد بود؛ اما از آنجا که گفتگو در باب هر مساله‌ای می‌تواند خود از جمله راهکارهای کاهش رنج ها و دردهای بر آمده از آن باشد پس این گفت‌وگو حتی اگر نتواند تقریر حقیقت باشد، چه بسا لااقل تقلیل مرارت باشد.

نشست «پروای مرگ به روایت ابن سینا» با سخنرانی مجید احسن پژوهشگر و مدرس فلسفه اسلامی همراه است.

این‌برنامه روز چهارشنبه ۷ مهر از ساعت ۱۱ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌طور زنده از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این‌مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ این‌مرکز در سایت آپارات پخش می‌شود.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: