آیین بزرگ‌داشت یکصد و پنجاهمین زادروز حاج حسین آقا ملک

1400/3/9 ۱۰:۱۴

آیین بزرگ‌داشت یکصد و پنجاهمین زادروز حاج حسین آقا ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک، یکصد و پنجاهمین زادروز حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک را در آیینی در روز دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ خورشیدی در خانه تاریخی ملک گرامی می‌دارد.

 

 

​خانه تاریخی ملک هم‌زمان با 10 خرداد، سال‌روز تولد بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک برپا می‌کند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، حاج حسین آقا ملک یکصد و پنجاه سال پیش در روز 10 خرداد 1250 خورشیدی در خانه پدری در بازار بین‌الحرمین تهران زاده شد. او که به خاندانی بازرگان، برخاسته از آذربایجان تبار می‌رساند، پس از درگذشت پدر، حاج محمدکاظم ملک‌التجار بازرگان و کنش‌گر سرشناس اقتصادی در میانه‌های دوران قاجار، همه دارایی‌های موروثی پدر را در راه گردآوری نسخه‌های خطی و آثار گوناگون تاریخی به کار گرفت. او پس از تشکیل این گنجینه بزرگ در چارچوب کتابخانه و موزه، آن را در 6 آبان 1316 خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف کرد. او همچنین زمین‌هایی بسیار در خراسان وقف کرد تا پشتوانه کتابخانه و موزه ملی ملک باشند. حاج حسین آقا ملک سرانجام در 3 امرداد 1351 خورشیدی در خانه پدری درگذشت. کتابخانه و موزه ملی ملک تا سال 1375 خورشیدی در همان خانه‌ای برپا بود و به اندیشمندان و پژوهشگران خدمت می‌رساند که این نیک‌اندیش بزرگ تاریخ ایران در آن زاده شده و درگذشته بود.

خانه تاریخی ملک اکنون میزبان و برگزارکننده آیین نکوداشت و یادبود این بزرگ‌مرد فرهنگ‌ور تاریخ معاصر ایران است. گرامی‌داشت یکصد و پنجاهمین زادروز حاج حسین آقا ملک، کوششی در زنده‌نگاه‌داشتن یاد و نام بزرگ‌مردی است که عمر بر سر پاسداری از فرهنگ و تمدن این سرزمین گذاشت.

منبع: کتابخانه و موزه ملک

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: