مهر / ابراهیم پورداوود

1396/12/20 ۱۳:۰۸

مهر / ابراهیم پورداوود

مهر در اوستا میثرا Mithra و در پارسی باستان و سانسکریت میترا Mitra آمده است. در اوستا میترا به معنی پیمان و معاهده است همچنین نام ایزد فروغ یا فرشته روشنایی است. در گاتها که از سرودهای خود پیغمبر زرتشت است، یکبار در اشتودگات ( یسنا 46 بند5) به معنی پیوند و بستگی و تعهد به کار رفته، در ین بخش از اوستا، از میترا ایزد فروغ نام و نشانی نیست.

 

مهر در اوستا میثرا Mithra  و در پارسی باستان و سانسکریت میترا Mitra آمده است. در اوستا میترا به معنی پیمان و معاهده است همچنین نام ایزد فروغ یا فرشته روشنایی است. در گاتها که از سرودهای خود پیغمبر زرتشت است، یکبار در اشتودگات ( یسنا 46 بند5) به معنی پیوند و بستگی و تعهد به کار رفته، در ین بخش از اوستا، از میترا ایزد فروغ نام و نشانی نیست.

میترا Mitra  در وداveda  نامۀ دینی هندوان، واژۀ خنثی به معنی دوست (دوستی) است و واژۀ مذکر، نام یکی از پروردگاران بزرگ آن آیین است و او را یاد خواهیم کرد.

در زبان فارسی مهر به این معنی ها که عهد و میثاق و دوستی باشد و به معنی خورشید، به جای مانده و نیز هفتمین ماه از سال و شانزدهمین روز از هر ماه است. مسعود سعد سلمان از گویندگان سدۀ پنجم هجری (515-438) همۀ این معانی را در یک شعر آورده است:

روز مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان / مهر بفزای ای نگار مهر جوی مهربان

دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران سال ششم دی 1337 شماره 2 (پیاپی 22)

 

دریافت مقاله

منبع: پرتال جامع علوم انسانی

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: