اخبار و گزارش

نتیجه جستجو برای

احمد خامه‌یار گفت: نویسنده‌های سفرنامه‌های حج اطلاعات و جزئیاتی را که از تواریخ محلی درباره حج به دست نمی‌آید ثبت و ضبط می‌کردند و در این زمینه سفرنامه‌های حج مهم‌ترین منابع هستند.

( ادامه مطلب )

از قدیم‌الایام گفته‌اند دو صد گفته چون نیم كردار نیست. اكثر ما هنجارها و بایسته‌های اخلاقی را نه از راه گوش كردن به نصیحت‌های خسته‌كننده و ملال‌آور كه با نگاه كردن به كردار و رفتار آدم‌های دور و برمان، اعم از پدر و مادر و خواهر و برادر بزرگ‌تر و مربی مهدكودك و آموزگار مدرسه و... یاد می‌گیریم.

( ادامه مطلب )

در سواحل و بنادر خلیج‌فارس بین دریانوردان باسابقه و کشت‌کاران آفتاب‌سوخته و دریا ورزان کارکشته، علاوه بر تقویم عادی که در تمام کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد، تقویم‌های زراعی، دریایی و سهیلی نیز معمول است که سابقه‌ی آن‌ها به زمان‌های دور برمی‌گردد. معمولاً ضوابط، مقررات و خصوصیات این تقویم‌ها، سینه‌به‌سینه از ناخدایان باتجربه و قدیمی، به دریانوردان و کشاورزان جوان‌تر و تازه‌کار منتقل‌شده و می‌شود.

( ادامه مطلب )

مرکز پژوهش های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و انجمن ترویج زبان و ادب فارسی استان فارس مراسم رونمایی و نقد کتاب «بیدل و افسون حیرت» اثر کاووس حسن لی مدیر مرکز حافظ‌شناسی و استاد دانشگاه شیراز را در فضای مجازی برگزار کرد.

( ادامه مطلب )

«شرح قصاید فارسی و مراثی سعدی» نوشته کوروش کمالی سروستانی منتشر شده است.

( ادامه مطلب )

کتاب «بلوچستان در سه سیاحت‌نامه عهد قاجار» با مقدمه و تصحیح محسن شهرنازدار منتشر شد. سیاحت‌نامه‌های جای گرفته در این کتاب، در بردارنده سه سفرنامه بین سال‌های ۱۲۵۱ تا ۱۲۶۴ خورشیدی به بلوچستان است.

( ادامه مطلب )

فراخوان ششمین دوره‌ جایزه و نشان «ابوالحسن نجفی» منتشر شد.

( ادامه مطلب )

جایزه دکتر حدیدی از سوی انجمن علمی زبان و ادبیات فرانسه راه‌اندازی شد.

( ادامه مطلب )

رئیس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی طی مراسمی از سه‌دهه فعالیت علمی و پژوهشی «محمود جعفری دهقی» در تحقیقات و مطالعات ایران‌شناسی و زبان‌ها و گویش‌های ایرانی تجلیل کرد.

( ادامه مطلب )

سرپرست کاوش پنجمین فصل کاوش باستان‌شناسی در محوطۀ تاریخی بازه هور با اشاره به کشف نقاشی‌های دیواری و کتیبه پهلوی- ساسانی در آتشکده معظم گفت: احتمالا سومین آتشکده معظم عصر باستان را کشف کردیم.

( ادامه مطلب )

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: