اخبار و گزارش

نتیجه جستجو برای

عرفان و تصوّف اسلامی، پیش از ظهور ابن عربی، تحوّلات گوناگونی را تجربه کرد و جریان‌های مختلفی را به خود دید. از یک منظر، جریان‌های ادب عرفانی ایرانی قبل از ظهور ابن عربی را می‌توان در دو مکتب معناگرا و صورتگرا گنجاند.

( ادامه مطلب )

سی‌وهشتمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره‌ی شمس تبریزی چهارشنبه ۳۰ مهراز سوی مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و در این نشست «شیوه‌های تربیتی شمس تبریزی» با سخنرانی ایرج شهبازی بررسی شد.

( ادامه مطلب )

رئیس فرهنگستان علوم گفت: فلسفه نه بحث از امور انتزاعی بیهوده است و نه سیاست و ایدئولوژی و حزب و برای جانب‌داری از این قول و آن رأی و سیاست و شخص هم به وجود نیامده است.

( ادامه مطلب )

محد حسن سمسار گفت: فهرست‌نویسی نسخ خطی ایران، در شیوه نوشتاری و معرفی نسخ ‏خطی فارسی، مدیون دقت و چیره‌دستی مرحوم بیانی است.

( ادامه مطلب )

با راه‌اندازی سامانه سنا (سامانه نشریات ایران)، دسترسی به نشریات و روزنامه‌های قدیمی ایران تا امروز ممکن شده است.

( ادامه مطلب )

سی‌‌وهفتمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره‌ی شمس تبریزی چهارشنبه ۲۳ مهر از صفحه‌ی اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب پخش شد. در این نشست «شیوه‌های تربیتی شمس تبریزی» با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی بررسی شد.

( ادامه مطلب )

مدیرکل کتاب‌های خطی و نادر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: جلد نخست کتاب «ادویه مفرده» به عنوان یک دایرة المعارف بی بدیل داروشناسی که سالها در دنیا مفقود بوده است، به همت کتابخانه ملی پیدا شد.

( ادامه مطلب )

سال‌1334 خورشیدی بود که کتابخانه‌ای در مجاورت مسجد جامع کبیر یزد راه‌اندازی شد و حالا این کتابخانه، به برکت سنت حسنۀ وقف و به همت واقف آن، حجت‌الإسلام علی‌محمد ‌وزیری، یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کتابخانه‌های وقفی آستان قدس رضوی در ایران است که همچون گنجینه‌ای ارزشمند در دل شهر باستانی یزد می‌درخشد و محل مراجعۀ بسیاری از پژوهشگران و کتاب‌دوستان است.

( ادامه مطلب )

«عبدالمجید ارفعی»، زبان شناس و عیلامی دان پیشکسوت، مؤلف مجموعه سه جلدی "گل نوشته های باروی تخت جمشید" و کتاب "فرمان کوروش بزرگ" از سلسله مجموعه پژوهشهای ایران باستان مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به ویروس کرونا مبتلا شده و در بیمارستان بستری شده است.

( ادامه مطلب )

ششمین دوره‌ جایزه‌ دکتر داوری برگزیدگان خود را شناخت و بر این اساس دو رساله‌ «بررسی و تحلیل خودفهمی در پدیدارشناسی هرمنوتیکی هیدگر و ریکور» و «نقد دیالکتیک در فلسفه‌ هگل از منظر فلسفه‌ ادبی در اندیشه‌ی کیر‌کگور» برگزیده شدند.

( ادامه مطلب )

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: