شاهنامه فردوسي به خط عمادالكتاب رونمايي شد

1385/10/5 ۰۳:۳۰

شاهنامه فردوسي به خط عمادالكتاب رونمايي شد

مراسم رونمايي از كتاب شاهنامه فردوسي به خط عمادالكتاب، هنرمند خوشنويس دوره قاجار كه به همت غلامحسين اميرخاني انتشار يافته،در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) برگزار شد.مراسم رونمايي از كتاب شاهنامه فردوسي به خط عمادالكتاب، هنرمند خوشنويس دوره قاجار كه به همت غلامحسين اميرخاني انتشار يافته،در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) برگزار شد.
در ابتداي اين مراسم فريدالدين حداد عادل دبير سلسله جشن هاي رونمايي كتاب سازمان فرهنگي،هنري شهرداري تهران گفت:عمادالكتاب هنرمند برجسته دوران قاجار،سراسر شاهنامه فردوسي را در چهار قسمت به زيبايي تحرير كرده است كه اين تحرير زيبا اينك توسط انتشارات اميرخاني و به همت مدير آن غلامحسين اميرخاني به زيور طبع آراسته شده است و استاد اميرخاني خود نيز شرحي جامع و ارزشمند در احوال وآثار مهم عمادالكتاب بر اين اثر افزوده است.
وي افزود:اين شاهنامه با كتاب آرايي استاد اردشير مجرد تاكستاني آراسته شده است كه ايشان علاوه بر تذهيب و آرايش حواشي كتاب و نظارت دقيق بر روند چاپ و نشر آن،تصاوير زيبايي از شاهنامه بايسنقري،دموت،شاه طهماسبي و شاه اسماعيلي را كه مربوط به دوره‌هاي مختلف هنر نقاشي ايراني است، به انتخاب خود همراه متن كرده است.
فريدالدين حداد عادل با بيان اين كه اين شاهنامه در سه جلد انتشار يافته است گفت:جلد سوم اين شاهنامه به طور خاص به تصاوير برگرفته از شاهنامه هاي مذكور اختصاص داده شده است. درادامه اين مراسم ترابي استاد نقالي به اجراي برنامه پرداخت و پس از آن علي عسگري رئيس سازمان فرهنگي،هنري شهرداري تهران با ابراز تآسف از كم توجهي به شاهنامه فردوسي در جامعه امروز گفت: درجامعه امروز ما كمتر درباره شاهنامه، اين اثر ارزنده فردوسي سخن گفته مي شود و تنها به ساخت تنديس فردوسي اكتفا شده است كه بسياري ازكودكان آن را هم نمي شناسند.
وي در ادامه با اشاره به هنر كتابت وخوشنويسي گفت:فرزندان ما امروز از اين هنر محروم هستند و در مدارس نيز نسبت به آن كم توجهي مي شود.
عسگري با بيان اين كه مسئله انتقال فرهنگ غني گذشته به آيندگان از جمله مسائل مشترك ميان همه كشورهاي دنياست، گفت: حدالاقل كاري كه مي توان كرد اين است كه از كساني كه دراين زمينه فعاليت مي كنند، قدرداني كنيم و از آنها بخواهيم همچنان به كارشان ادامه دهند.
غلامحسين اميرخاني مدير انتشارات اميرخاني و رئيس انجمن خوشنويسان ايران نيز با بيان اين كه همه هنرمندان ايران به صورت مجموعه و مكمل در كنار يكديگر در زنده نگه داشتن فرهنگ و ادب ايران و ساختن زيربناي جزئي از فرهنگ و تمدن دنيا انجام وظيفه كرده‌اند،عماد الكتاب را يكي از اين هنرمندان دانست كه در شرايط دشوار زندگي خود حق هنر خوشنويسي را به خوبي ادا كرده است.
وي با اشاره به دوران زندگي اين هنرمند افزود: عماد الكتاب دوران پيري خود را درحمايت از آزاديخواهان ومشروطيت درزندان سپري كرد و در همين دوران نيزآثار بسيار ارزنده اي را پديد آورد كه تا امروز نمونه آن را نداريم.
اميرخاني درادامه، پاسداري از ميراث گرانقدر گذشتگان را يك وظيفه خواند.
درپايان اين مراسم كتاب شاهنامه فردوسي به خط عماد الكتاب رونمايي شد و هدايايي به پديدآورندگان آن غلامحسين اميرخاني مديرانتشارات اميرخاني،اردشير مجرد تاكستاني دربخش تذهيب و جلال خالقي مطلق، شاهنامه شناس اهدا شد. منبع:
خبرگزاري فارس

خان احمدی
نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: