یونسکو مدال مولانا شاعر و عارف ایرانی را به تصویب رساند

1385/7/24 ۰۳:۳۰

یونسکو مدال مولانا شاعر و عارف ایرانی را به تصویب رساند

شوراي اجرايي سازمان علمي،فرهنگي و آموزشي ملل متحد (يونسكو) روز جمعه در يكصد و هفتاد و پنجمين نشست خود تصويب كرد مدالي به افتخار مولانا جلال الدين بلخي رومي شاعر بلند آوازه ايراني ضرب كند.شوراي اجرايي سازمان علمي،فرهنگي و آموزشي ملل متحد (يونسكو) روز جمعه در يكصد و هفتاد و پنجمين نشست خود تصويب كرد مدالي به افتخار مولانا جلال الدين بلخي رومي شاعر بلند آوازه ايراني ضرب كند.
شوراي اجرايي سازمان علمي،فرهنگي و آموزشي ملل متحد (يونسكو) روز جمعه در يكصد و هفتاد و پنجمين نشست خود تصويب كرد مدالي به افتخار مولانا جلال الدين بلخي رومي شاعر بلند آوازه ايراني ضرب كند.
ايران،افغانستان و تركيه مشتركا سند توضيحي درباره مدال مولانا را تنظيم و به يونسكو ارايه كردند كه مورد تصويب نهايي همه 58 كشور عضو شوراي اجرايي يونسكو قرار گرفت.
به گزارش ايرنا در سند يونسكو آمده‌است: با ضرب مدال يونسكو به نام مولانا جلال‌الدين بلخي رومي، يكي از بزرگترين شاعران، فيلسوفان و بشردوستان را كه متعلق به كل بشريت بوده، ارج مي‌نهيم به اميد آنكه اين مدال در ارتباط با هشتصدمين سالگرد سالروز تولدش در سال 2007تشويقي باشد براي آنهايي كه به انتشار انديشه‌ها و آرمان‌هاي مولوي مي‌پردازند كه در واقع خود به نوعي انتشار ايده‌هاي يونسكو خواهد بود.
سند يونسكو مي‌افزايد: پيشواي معنوي،متفكر و شاعرنامي زبان فارسي، مولانا جلال‌الدين بلخي رومي يكي از بزرگترين انديشوران و دانشمندان تمدن اسلامي به شمار مي‌آيد كه بشريت را به مثابه يك كل مورد خطاب قرار مي‌دهد.
سند يونسكو اضافه مي‌كند: به دليل جذابيت صداقت و بيان عالي ،مكتوبات مولانا به شعاع مسير مستقيم به سوي خداوند تبديل گرديد و آثار،تفكر و تعاليمش از تمامي مرزهاي ملي،فرهنگي و تمدني فراتر رفت و شاخص عالي اسرار لطيف حقيقت الهي قلمداد شد.
اين سند مي‌گويد كه جهان مولانا دنياي انحصاري نيست بلكه درك حالت برتر انسان است، نوع بشري كه تماما به مرحله كمال رسيده‌است . او هيچ فردي را مورد تهاجم قرار نمي‌دهد و به عنوان انسان كامل و جوياي عشق ،حقيقت و وحدت روح بشري ،خود را در معرض همگان قرار مي‌دهد.
درجلسه عصرامروز شوراي اجرايي يونسكو علاوه بر برخي از اعضاي شورا از جمله هند و افغانستان، نمايندگان ايران و تركيه نيز كه هم اكنون عضو شوراي اجرايي نيستند درجلسه به عنوان ناظر درباره اهميت ميراث مولانا سخن گفتند.
احمد جلالي سفير و نماينده دايم ايران در يونسكو نيز طي سخناني در جلسه شوراي اجرايي يونسكو ضمن اعلام حمايت ايران از اقدام يونسكو در تاسيس مدال مولانا اظهار داشت: مولانا متعلق به همه جهان است و نه فقط متعلق به ما و شايد بتوانيم او را جامع‌ترين شخصيت برآمده از تمدن اسلامي در حوزه علوم انساني بدانيم كه عمق ارتباط بين آزادي روح بشري و پيام الهي اسلام و ديگر اديان توحيدي را به ما آموخته‌است.
وي افزود: اين جامعيت درشاخه‌هاي معرفت معنوي وانساني مولاناست كه چهره او را ماندگار و جهاني كرده‌است و نوشته‌هايش منابع درخشاني به شمار مي‌آيند كه اهميت تعليم و تربيت را در فضاي وسيعترآن براي تمامي مردم جهان يادآور مي‌شوند.
سفيرايران دريونسكو افزود: شرايط امروزي ما مي‌تواند به خانه‌اي تاريك تشبيه شود كه در تاريكي آن اميد زيادي به يافتن صلح و هماهنگي نيست تا زماني كه اين تاريكي پابرجاست ما نمي‌توانيم براين مشكل فايق آييم و به توافق و همبستگي دست پيدا كنيم.
وي افزود: مولانا به وضوح به ما مي‌آموزد كه اگر هرفرد يك شمع به دست بگيرد قضاوت‌هاي ما از تناقضات رهايي خواهد يافت.
جلالي درپايان گفت: تصويب چنين مدالي به افتخار مولانا بعد جديدي به ايده‌آل‌هاي ارزشمند يونسكو خواهد بخشيد. (منبع: میراث فرهنگی)


خان احمدی
نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: