صدها کتاب درباره تاریخ و تمدن اسلامی عراق منتشر می شوند

1385/7/11 ۰۳:۳۰

صدها کتاب درباره تاریخ و تمدن اسلامی عراق منتشر می شوند

پس از انتخاب بغداد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال 2009، وزارت فرهنگ عراق در نظر دارد که صدها عنوان کتاب و مقاله را با محوریت تاریخ و تمدن عراق چون: تاریخ و تمدن اسلام، بررسی آثار و زندگینامه اندیشمندان، فقهاء و علمای برجسته عراق منتشر کند.پس از انتخاب بغداد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای سال 2009، وزارت فرهنگ عراق در نظر دارد که صدها عنوان کتاب و مقاله را با محوریت تاریخ و تمدن عراق چون: تاریخ و تمدن اسلام، بررسی آثار و زندگینامه اندیشمندان، فقهاء و علمای برجسته عراق منتشر کند.
به نقل از الیوم، دکتر اسعد هاشمی وزیر فرهنگ عراق با بیان اینکه برنامه های وزارت مذکور با دقت در نظر گرفته شده اند تا معانی عمیق ارتباط میان ادیان اسلامی بوضوح مشخص شوند، گفت: سعی شده است تا جایگاه فرهنگی و دینی عراق میان کشورهای اسلامی معین گردد.
دکتر شفیق مهدی عضو کمیته عالی بغداد به عنوان پایتخت فرهنگی گفت: سازمان یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد به منظور هر چه بهتر برگزار شدن برنامه های سال 2009 بغداد آمادگی خود را اعلام کرده تا ضمن برنامه هایی که عراق در نظر گرفته است، برنامه های جانبی نیز برگزار کند.
در این خصوص عراق برنامه هایی در نظر گرفته است که می توان به بازسازی اماکن تاریخی، اماکن مقدس و دینی اشاره کرد. همچنین برگزاری نشستهای مختلف با محوریت موضوعات فرهنگی، دینی، اسلامی و تقریب ادیان اسلامی از دیگر برنامه های پیش بینی شده به این مناسبت خواهد بود.
این در حالی است که صدها عنوان کتاب با محوریت تاریخ بغداد، آثار و زندگینامه مردان سیاسی، اندیشمندان، دانشمندان، علماء و فقهای برجسته این کشور منتشر خواهند شد.
وزارت فرهنگ عراق همچنین در نظر دارد در قالب کتاب یا مقاله موضوعاتی چون تمدن و فرهنگهای مختلف در این کشور از جمله بررسی فرهنگ اسلام در عراق، همزیستی ادیان اسلامی و تقریب آنها، توجه به مسئله بغداد با رویکرد جهان فعلی و راهکارهای مختلف را منتشر کند و در اختیار بازدیدکنندگان عراق و علاقمندان قرار دهد). منبع:خبرگزاری مهر)


خان احمدی
نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: