"سیلک" نماد مدنیت بر پایه دانش

1394/6/31 ۱۱:۰۵

سرپرست فرمانداری کاشان با بیان اینکه سیلک نماد مدنیت بر پایه دانش است، گفت: فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد برای معرفی آن و کم کردن آسیب‌ها، در صورتی می‌تواند مفید باشد که مبتنی بر آگاهی، همه جانبه نگری، در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و با اشراف بر اطلاعات کامل، دقیق و جامع الاطراف باشد.

 

 

 

سرپرست فرمانداری کاشان با بیان اینکه سیلک نماد مدنیت بر پایه دانش است، گفت: فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد برای معرفی آن و کم کردن آسیب‌ها، در صورتی می‌تواند مفید باشد که مبتنی بر آگاهی، همه جانبه نگری، در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و با اشراف بر اطلاعات کامل، دقیق و جامع الاطراف باشد.

حمیدرضا مومنیان در خصوص مباحث مطرح شده این روزها پیرامون سیلک اظهار کرد: کاشان بیش از هر زمان دیگر نیازمند حضور هوشمندانه سازمان‌های مردم نهاد است. سازمان‌های مردم نهاد نماد مشارکت مردم در مسائلی است که شهر منطقه و زندگی آنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و رویکرد دولت تدبیر و امید هم در این راستا است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 60 سازمان مردم نهاد در حوزه‌های مختلف در کاشان مجوز فعالیت دارند. البته اثرگذاری مردم در حوزه‌های مختلف اجتماعی سابقه تاریخی و دیرینه به قدمت سیلک دارد.

سرپرست فرمانداری کاشان افزود: حضور خیرین در حوزه‌های سلامت، بهداشت و درمان، مدرسه‌سازی، دانشگاه‌سازی، مسجد و حسینیه و تکیه و آب انبار نشان می‌دهد مردم کاشان در خصوص مشارکت اجتماعی پیشرو هستند.

مومنیان با بیان اینکه البته این یک جریان دوسویه است، تأکید کرد: فرمانداری سعی می‌کند فرآیند صدور مجوز برای سازمان‌های مردم نهاد و فعالیت‌های آنان را تسهیل و تسریع کند. تلاش ما این بوده است که مردم را برای حضور قانونمند و با ساز و کار مشخص در فعالیت اجتماعی تشویق و ترغیب کنیم و انتظار می‌رود سازمان‌های مردم نهاد نیر در تعامل متقابل دغدغه‌ها و ملاحظات مدیریت شهری را مورد توجه قرار داده و مباحث را در یک بازه زمانی طولانی مدت مورد قضاوت قرار داده و از بخشی نگری و نتیجه گیری‌های عجولانه پرهیز کنند.

سرپرست فرمانداری کاشان اضافه کرد: رویکرد دولت تدبیر و امید در فعالیت‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد باز کردن فضای مشارکت مردم است و روند اعطای مجوز به سازمان‌های مردمی موید این ادعا است.

مومنیان، ظرفیت‌های جدید مردمی ناشی از فناوری‌های نوین و روز را مورد توجه قرار داد و گفت: رسانه‌های مجازی، شبکه‌های اجتماعی و همه اینها ابزاری، برای مشارکت بیش از پیش سازمان‌های مردم نهاد و مشارکت‌های مردمی است ولی باید توجه کنیم از آسیب‌های احتمالی این فضا به سلامت عبور کنیم.

وی تأکید کرد: قرار نیست ابزارها در خدمت مچ گیری های شخصی، باندی و گروهی قرار گیرد و به محض این که موضوعی مطرح می‌شود؛ بدون بررسی و دریافت اطلاعات پیرامونی آن، جبهه گیری کرده و شرایط بدبینی مردم را فراهم کنیم. فراموش نکنیم که بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی برای پیشرفت شهر، اعتماد عمومی بین مردم و خدمتگزاران است که چنانچه آسیب ببیند از آن هدف مشترکی که مدنظر همه ماست عقب خواهیم ماند.

مومنیان یادآور شد: پروژه‌هایی در سطح منطقه و شهر در جریان است که به واسطه مدیریت جمعی مسئولان شهرستان رقم خورده است. کنارگذر شهرستان، آزادسازی عرصه و حریم سیلک، خط ریلی قم – کاشان، منطقه ویژه اقتصادی، فرودگاه، نمایشگاه بین المللی و ... از جمله این پروژه‌ها است که مردم در انتظار به ثمر نشستن آن هستند تا از برکات آن استفاده کنند.

سرپرست فرمانداری کاشان در خصوص آزادسازی عرصه و حریم سیلک گفت: از سال گذشته که همایشی در این خصوص در سیلک انجام شد و از قبل از آن اقداماتی در این خصوص توسط مدیریت شهری انجام گرفته است. عرصه و حریم از محدوده شهری خارج شده و اراضی فتح المبین به محدوده شهری الحاق شده است. قرار شده است شهرداری از بخشی از عواید این اضافه شدن محدوده برای آزادسازی عرصه و حریم سیلک اقدام کند که فرآیند کار در حال انجام است.

وی تأکید کرد: بخشی از مسائل شهرستان فراتر از بحث‌های شخصی و جناحی است و باید مردم و خدمتگزان در هر دولت این مسائل را به عنوان منافع با اهمیت شهر پیگری کنند، در خصوص سیلک نیز همه باید دست به دست هم بدهیم و این گونه نباشد که کسی که با من اختلاف نظر و یا سلیقه‌ای دارد منافع شهرستان را بر سر آن قربانی کند.

ایسنا

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: