‌نسخه‌ی خطی نفيس «زيارت جامعه كبيره» وقف آستان قدس رضوی شد

1385/7/11 ۰۳:۳۰

‌نسخه‌ی خطی نفيس «زيارت جامعه كبيره» وقف آستان قدس رضوی شد

‌نسخه‌ی خطی نفيس «زيارت جامعه كبيره» كه توسط استاد «سيدحسن تفرشی» كتابت شده است وقف آستان قدس رضوی شد.‌نسخه‌ی خطی نفيس «زيارت جامعه كبيره» كه توسط استاد «سيدحسن تفرشی» كتابت شده است وقف آستان قدس رضوی شد.
به نقل از سازمان كتاب‌خانه و مركز اسناد آستان قدس رضوی، «محمد وفادار مرادی» كارشناس ارزياب نسخ خطی اين سازمان با اعلام اين خبر گفت: اين اثر دينی و هنری به خط نستعليق ممتاز توسط استاد سيدحسن تفرشی كتابت شده است.
وی افزود: اين اثر متعلق به سال ‪ ۱۲۸۴‬هجری قمری است و دارای ‪ ۱۶‬ورق در ابعاد ‪ ۱۲‬در ‪ ۱۸‬سانتی‌متر ذكر است كه اواخر قرن سيزدهم هجری قمری برای حفاظت بيش‌تر، صحافی، شيرازه‌بندی و جلد شده است.
وی در ادامه يادآوری كرد: صفحه‌ی نخست اين نسخه، دارای سرلوح با زمينه‌ی ساده منقش زرين و زيبا به سبك مكتب شيراز، تذهيب و كتاب‌آرايی شده است و اعراب‌گذاری و تمامی ورق‌ها نيز با زر و تحرير مشكی جدول‌بندی شده است.
كارشناس ارزياب نسخ خطی افزود: اين نسخه‌ی خطی كه حاوی زيارت شريف جامعه‌ی كبيره منسوب به امام هادی(ع) است پس از ثبت و فهرست‌نويسی در رديف آثار خطی آستان قدس رضوی قرار می‌گيرد.
گنجينه‌ی كتب خطی آستان قدس رضوی با مجموعه‌ای منحصر به‌فرد از قرآن‌ها، جزوات قرآنی، ادعيه و كتب دينی و مذهبی به‌عنوان يكی از پايگاه‌های غنی فرهنگ شيعه در جهان اسلام، روزانه پذيرای بسياری از دانش‌مندان، محققان و نسخه‌شناسان جهان است. (منبع: خبرگزاری قرآنی ايران)


خان احمدی
نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: