ناپدید شدن مشکوک حامد عبدالصمد، منتقد اسلام‌گرایی، در قاهره

1392/9/5 ۱۹:۳۴

ناپدید شدن مشکوک حامد عبدالصمد، منتقد اسلام‌گرایی، در قاهره

دو روز است که از مفقود شدن حامد عبدالصمد، نویسنده آلمانی - مصری در قاهره می‌گذرد. با توجه به فعالیت‌های سیاسی و نظرات انتقادی این نویسنده درباره اسلام‌گرایی، امکان ربوده شدن وی قوت بیشتری گرفته است.

دو روز است که از مفقود شدن حامد عبدالصمد، نویسنده آلمانی - مصری در قاهره می‌گذرد. با توجه به فعالیت‌های سیاسی و نظرات انتقادی این نویسنده درباره اسلام‌گرایی، امکان ربوده شدن وی قوت بیشتری گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دویچله وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده که به شدت پی‌گیر موضوع است و تمامی اقدامات ممکن برای یافتن عبدالصمد را انجام خواهد داد. این وزارتخانه تصریح کرده که هنوز برای مقامات آلمانی روشن نیست که آیا عبدالصمد واقعاً ربوده شده یا نه؟
محمد عبدالصمد برادر حامد به رسانه‌ها گفته است که روز یک‌شنبه (۲۴ نوامبر) حامد در نزدیکی پارک الازهر، یکی از مراکز تفریحی معروف قاهره قربانی یک اقدام تبهکارانه شده است.
به‌گفته محمد عبدالصمد حامد حتی "یک محافظ" نیز داشته است. وی توضیح داده است: «محافظ برادرم به من گفت که پیش از مفقود شدن حامد تماس تلفنی با وی داشته است. حامد در این مکالمه‌ی کوتاه تلفنی به وی گفته که یک ماشین سیاه رنگ وی را تعقیب می‌کند. اما پس از گذشت ۱۵ دقیقه از این مکالمه، تلفن همراه حامد از کار می‌افتد و تاکنون موفق به تماس دوباره با وی نشده‌ایم.»
بستگان حامد عبدالصمد به سرعت به پلیس مراجعه کرده و جریان مفقود شدن و عدم ارتباطی تلفنی را به مقامات پلیس بازگو کرده‌اند.

رهبران سلفی در مصر فتوای قتل حامد عبدالصمد را به "جرم ارتداد" صادر کرده‌اند

کتاب انتقادی وی با عنوان "زوال جهان اسلام" سبب خشم اسلام‌گرایان افراطی شده بود. این کتاب با همین عنوان نیز به وسیله بیت‌الله بی‌نیاز به فارسی ترجمه شده است. عبدالصمد در این کتاب نظرات خود را پیرامون فروپاشی اسلام به عنوان "یک ايدئولوژی سیاسی و نه یک دین" مطرح می‌کند. "جنگ یا صلح. انقلاب در کشورهای عربی و آینده غرب" و "وداع من با آسمان، تولدی دوباره" با ترجمه "ب. بی‌نیاز (داریوش)" از جمله کتاب‌های عبدالصمد است که به فارسی برگردانده شده است.

عبدالصمد پس از ایراد یک سخنرانی در ماه ژوئن ۲۰۱۳ در قاهره از سوی چندین تن از رهبران سلفی مورد حملات شدید قرار گرفت و "فتوای قتل وی به جرم ارتداد" صادر شد.

هنوز بطور یقین روشن نیست که آیا مفقود شدن عبدالصمد با نظرات انتقادی وی در پیوند بوده یا نه؟ برادر حامد می‌گوید احتمال دیگری نیز وجود دارد: «حامد با شخصی بر سر پول نیز مناقشه دارد. حامد حدود ۲۴۰ هزار یورو به کسی قرض داده، اما بدهکار از پرداخت قرض خود امتناع می‌کند. دلیل سفر حامد به قاهره نیز وصول طلب خود بوده است.» برادر حامد می‌افزاید: «شاید بدهکار نقشی در این آدم‌ربایی داشته است.»

اقدامات پیش‌گیرانه

گیدو وستروله، وزیر امورخارجه آلمان شخصاً وارد عمل شده و از نهادهای رسمی مصر خواسته است که در یافتن عبدالصمد تمامی تلاش‌های خود را انجام دهند.

مارتین شفر، سخنگوی وزارت امورخارجه آلمان اعلام کرده که پیش از سفر عبدالصمد به مصر گفت‌وگو‌ها و رایزنی‌هایی با سفارت آلمان در قاهره پیرامون تامین امنیت عبدالصمد صورت گرفته بود.

در ماه‌های گذشته آدم‌ربایی در مصر به شدت افزایش یافته است. در بیش‌تر موارد آدم‌ربایان خواهان پول برای آزادی قربانیان شده‌اند. بدین خاطر بسیاری از مدارس خصوصی در مصراقدامات امنیتی خود را افزایش داده‌اند.

به گفته کارشناسان امنیتی، با توجه به ابهام موجود پیرامون دلایل واقعی مفقود شدن عبدالصمد باید منتظر ماند و تنها پس از روشن‌شدن پس‌زمینه‌های این آدم‌ربایی می‌توان دست به اقدماتی مشخص زد.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: