60 کتابخانه تازه امسال در تهران ساخته مي‌شود

1385/5/26 ۰۳:۳۰

60 کتابخانه تازه امسال در تهران ساخته مي‌شود

نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور تا پايان سال جاري 60 کتابخانه به مجموعه کتابخانه‌هاي شهر تهران اضافه مي‌کند. تاكنون از اين تعداد حدود 30 کتابخانه ساخته شده است.مديرکل کتابخانه هاي استان تهران نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور خبر داد که امسال 60 کتابخانه به مجموعه کتابخانه هاي شهر تهران اضافه مي شود.
ناصر شفيعي افزود:« تا به حال حدود 30 کتابخانه به مجموعه فضاهاي کتابخانه اي کشور افزوده است و پيش بيني ها حاکي از آن است که تا پايان سال 30 کتابخانه ديگر نيز تاسيس شود.
بودجه تاسيس اين کتابخانه ها در حال حاضر از بودجه هاي دولتي در اختيار نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور تامين مي شود.» وي با اشاره به اينکه نهاد کتابخانه هاتي عمومي کشور براي تجهيز کتابخانه هاي استان تهران به 12 تا 15 ميليون تومان بودجه نياز دارد، اظهار داشت:« وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان رييس هيات امناي نهاد کتابخانه هاي عمومي قول داده است اين نهاد فرهنگي را در بخش افزايش بودجه براي تجهيز و تاسيس کتابخانه ها ياري کند.نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور در حال حاضر با مشکل به روز نشدن کتابهاي موجود در منابع کتابخانه اي روبروست. اين نهاد مي تواند تنها دو درصد از کتابهاي منتشر شده در سال را جذب کتابخانه هاي تحت مديريت خود کند. اين رقم در شرايط ايده آل بايد 15 درصد باشد.سرانه تعريف شده کتابخانه اي بنا بر قوانين ايفلا _نهاد بين المللي انجمنها و موسسات کتابداري_ براي هر 100 نفر 28 متر مربع است.»
مديرکل کتابخانه هاي استان تهران نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور در ادامه اظهار داشت:« در حال حاضر اين نهاد با کمبود 366 کتابخانه فقط در تهران روبروست. در اين آمار، کتابخانه هاي وابسته به کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، شهرداري ها، آموزش و پرورش و برخي ديگر از نهادهاي فرهنگي نيز لحاظ شده است. نهاد کتابخانه هاي عمومي همچنين از تجميع کتابخانه ها در برخي از نقاط تهران و در مقابل کمبود کتابخانه در برخي از نقاط شهر انتقاد کرده و خواستار رسيدگي به اين مساله و توزيع عادلانه فضاهاي کتابخانه اي در سطح شهر تهران شده است.»
بر اساس مصوبه هيات دولت در سال 1383 قرار شد شهرداري ها نيم درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان بودجه کمکي در اختيار نهاد کتابخانه هاي عمومي کشور قرار دهند. اين مبلغ در طي اين دو سال هنوز پرداخت نشده است.
"حسين صفارهرندي" وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در جلسه هيات امناي نهاد کتابخانه هاي عمومي بر وصول اين مبلغ و پيگيري هاي مجدانه روساي کتابخانه هاي سراسر کشور براي در اختيار گرفتن اين بودجه تاکيد کرده بود.
نيم درصد از درآمد شهرداري در سال فقط براي شهر تهران مبلغي حدود 6 تا 7 ميليارد را شامل مي شود.
اين در حالي است که نهاد کتابخانه هاي عمومي در حال حاضر تمامي بودجه دولتي خود را صرف پرداخت حقوق و مزاياي کارمندان و پرسنل تحت مديريت خود مي کند و فاقد بودجه مکفي براي خريد کتاب و جذب نيرو براي فعال کردن کتابخانه هاي تازه تاسيس است.(منبع:میراث فرهنگی)


خان احمدی
نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: