پژوهش و توسعه/ سید کاظم موسوی بجنوردی

1392/3/4 ۱۳:۲۷

پژوهش و توسعه/ سید کاظم موسوی بجنوردی

وقتی انقلاب شد ما فقط دویست هزار دانشجو داشتیم و امروزه سه میلیون و هفتصد هزار. ارتقاء کمی دانشجویان در این سی و چهار سال بسیار افتخارآفرین است و دولت و شهرداریها و شرکتهای دولتی و خصوصی می‌باید از دانشگاههای سراسر کشور بهره پژوهشی بجویند.

وقتی انقلاب شد ما فقط دویست هزار دانشجو داشتیم و امروزه سه میلیون و هفتصد هزار. ارتقاء کمی دانشجویان در این سی و چهار سال بسیار افتخارآفرین است و دولت و شهرداریها و شرکتهای دولتی و خصوصی می‌باید از دانشگاههای سراسر کشور بهره پژوهشی بجویند. چقدر ضروری است که وزارت علوم و دانشگاه‌ها و مدارس عالی و دانشگاه آزاد اسلامی با گروههای علمی قرارداد پژوهشی منعقد کنند.

شایسته است شرکتهای خصوصی یا گروههای علمی دانشگاهی قرارداد پژوهشی کاربردی منعقد نمایند و نیز ضروری است که دولت اعلام کند که کمک بلاعوض شرکتها جهت تأمین هزینه‌های پژوهش جزو هزینه‌های قابل قبول شرکتها بوده و بدین ترتیب از مالیاتشان کاسته می‌شود. اگر این امر به نحو درستی پیگیری و سازماندهی شود می‌توان امیدوار بود که پژوهش در کشور نهادینه شود و به تدریج بارور گردد.

حاصل هر پژوهشی می‌باید بصورت مقاله یا کتاب منتشر شود. در هر حال، چه خوب است که راجع به این مسأله از روشهائی که در کشورهای پیشرفته معمول است مطلع شویم و از تجاربشان بهره بجوئیم. مسائل تجربه شده که راه حلهای پخته و منطقی یافته‌اند نباید از نو تجربه شوند بلکه باید بر کارآمدی و غنای آنها افزود. اما رابطه پژوهش با توسعه از این باب است که توسعه پایدار مبتنی بر دانش گسترده دانائی شدۀ مردم کشور است.

صنعتگران ما و شرکتهائی که تولید کشور را در دست دارند و نیز همه شرکتهای پیمانکاری که معماران سازندگی کشورند و باید به آنان ارج بسیار نهاد می باید به همه لایه‌های قطعه‌سازی و تکنولوژیهای پیچیده آگاهی داشته باشند و پاسخگوی نیازهای تولیدی و سازندگی کشور باشند. اگر چنین شد، می‌توان مدعی بود که به توسعه پایدار دست یافته‌ایم و پژوهش راه خود را در کشور هموار ساخته است. دولت باید به طراحی ملی اعتماد کند و قراردادهای سنگین ساخت را با بخش خصوصی منعقد نماید. شهامت ملی فقط در اعتماد به نفس ملی تحقق می یابد.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: