موسوی بجنوردی: زبان ها و گویش ها عرصه ایران فرهنگی را به خوبی نشان می دهد
|۱۳:۳۲,۱۳۹۳/۱۰/۱۴| بازدید : 750 بار

 

«دومین همایش بین‌المللی زبان‌ها و گویش‌های ایرانی: گذشته و حال» به همت بخش ایران‌شناسی و زبان‌شناسی مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی و با همکاری دانشگاه تهران، فرهنگستان زبان و ادب فارسی با سخنرانی سید کاظم موسوی بجنوردی ریاست مرکزدائرةالمعارف بزرگ اسلامی آغاز به کار کرد.

سید کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی درآغاز ضمن خوشامدگویی به حاضرین در این همایش گفت: این دومین همایش بین المللی زبان ها و گویش های ایرانی است که در این مرکز برگزار می شود. امیدوارم که مقاله های علمی ما با موفقیت عرضه شود . مجموعه مقالات اولین همایش چاپ شده و ما تلاش می کنیم که مقالات کنفرانس امروز نیز هر چه سریع تر به زیور طبع آراسته گردد.

وی افزود: زبان برای ما از این نظر مهم است که انسانها به کمک کلمه فکر می کنند و اساس اندیشه با کلمه شکل می گیرد. اگر زبان نباشد اندیشه هم نخواهد بود. این زبان ها و گویش ها عرصه ایران فرهنگی را به خوبی نشان می دهد. مرکز ما درباره زبان و گویش تحقیقات و مطالعات بسیار انجام داده و می دهد. در حال گردآوری  حاصل این تحقیقات در دانشنامه ای تحت عنوان «دانشنامه زبان ها و گویش های ایرانی» هستیم ، که امیدوارم در سال آینده یک یا دو جلد آن منتشر شود.

رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی ادامه داد : در این راه مشکلات زیادی در پیش رو است از جمله اینکه، خیلی از این گویش ها باید با تحقیقات میدانی تکمیل شود. دیگر وضعیت خزانه دولت است که متاسفانه خالی است. وی گفت: کارهای بسیار بزرگی در این مرکز انجام شده است . برای نمونه به تاریخ جامع ایران اشاره می کنم که یک کار بزرگ ملی است و در 20 جلد آماده انتشار است . بیش از یکصد و هفتاد استاد برجسته  بر روی آن زحمت کشیدند.

بجنوردی گفت: روزی به مرحوم تفضلی گفتم که ما ایرانیها باید خود متصدی فرهنگ ملی کشور شویم. ایشان گفتند که بسیار زمان می برد. در پاسخ دکتر تفضلی گفتم صبر ما هم زیاد است. باید در زمینه پژوهش و توسعه علمی تا می توانیم حریص باشیم.همکاران ما دراین مرکز حدود یازده دائرةالمعارف و دانشنامه در دست تالیف دارند. دعا می کنم که شرایط بهتری پیش آید و خزانه دولت نیز خالی نباشد. ما با تمام نارسائیها، با توکل به خدا وند متعال و حمایت اساتید محترم کارمان را دنبال می کنیم . واستقبال از این همایش نشان دهنده این است که مورد اقبال اساتید و پژوهشگران هستیم .

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما