نخستین آگهی‌ تجاری ایران

1401/8/3 ۱۰:۰۴

نخستین آگهی‌ تجاری ایران

نخستین آگهی تجاری در تاریخ مطبوعات ایران، در شماره ششم از سال اول روزنامه وقایع اتفاقیه در نیمه اسفند سال۱۲۲۹ منتشر و به این ترتیب، تبلیغات بازرگانی در مطبوعات ایران، ۱۴سال پس از انتشار نخستین روزنامه کشور یعنی کاغذ اخبار و پانزده سال بعد از رواج کاربرد آگهی در مطبوعات غربی آغاز شد.

انتشار مستمر این روزنامه، توجه عمومی را به موضوع تبلیغات بازرگانی جلب کرد. نکته جالب درباره اولین آگهی‌های مطبوعاتی این است که مستشاران و تجار خارجی، اولین آگهی‌دهندگان به مطبوعات بودند و آنان تبلیغات کالای خارجی را به وقایع اتفاقیه سپردند؛ اتفاقی که در بدو امر، نقض غرض پیدایش این روزنامه بود. اما امیرکبیر آگهی‌‌های تجاری این کالاهای خارجی را چاپ کرد و البته از این کار، هدف مشخصی داشت. نخستین آگهی تجاری این روزنامه را فردی به نام موسیو روجیاری که یک تاجر خارجی بود، در بیست سطر و با بهای چهار قران سفارش داد: «موسیو روجیاری نام، تاجر فرنگی چندبار مال التجاره به دارالخلافه {آورده} که به فروش برساند.

در خانه ‌الله‌ویردی آقا، نزدیک به سفارت‌خانه دولت بهیه انگلیس، در محله عباس‌آباد منزل دارد و موافق تفصیل ذیل اجناس آورده است: زنجیر ساعت از طلا و غیره؛ دستبند و غیره؛ نشان دوش صاحب منصبان نظامی؛ قوطی انفیه طلای میناکاری؛ تخت و صندلی به طرح فرنگستان، ساعت مچی؛ قمه که در دو طرف تپانچه دارد؛ ساعت نقره و طلا؛ اسباب چینی از هر قسم؛ شمع کافوری؛ باروت انگلیسی بسیار خوب؛ چتر بسیار اعلای خوب؛ قوطی موزیکان؛ دستکش از هر جوره؛ حمایل صاحب منصبان نظامی؛ گلابتون با فانوسقه و کل اسباب؛ زین و برگ فرنگی؛ پیچ بخاری؛ کاغذ الوان منقش مخمل و گلابتون برای چسباندن اتاق ها؛ گردنبند سیاه ابریشمی؛ پیراهن فرنگی و غیره از این تفصیل هم چیزهای دیگر اعلا که تازگی دارد، بسیار آورده است که بعضی تا به حال به این ولایت هیچ نیامده بود. خوانین و خاص و عام دارالخلافه را اعلام می‌کند که هر کدام مایل باشند، بیایند و تماشا کنند.»

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

سایر تصاویر

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: