سهروردی و ابن‌عربی

1401/1/31 ۱۰:۱۱

سهروردی و ابن‌عربی

سهروردی و ابن‌عربی دو حکیم و عارف برجسته و جریان‌ساز در تاریخ فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی شمرده می‌شوند. مناسبات میان این دو چگونه بوده است؟

 

سهروردی و ابن‌عربی دو حکیم و عارف برجسته و جریان‌ساز در تاریخ فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی شمرده می‌شوند. مناسبات میان این دو چگونه بوده است؟ سهروردی، واضع حکمت اشراق در مشرق و ابن‌عربی پدر عرفان نظری در مغرب تمدن اسلامی بوده که با وجود هم‌زمانی تقریبی، دو نظام مختلف فکری با دو خاستگاه متفاوت داشته‌اند و البته آثارشان از جنبه‌هایی به یکدیگر نزدیک است. در این درس گفتار ضمن تبیین تاریخی مسئله، مفاهیمی چون نور، عشق، علم، خیال، حضرات و ... و وجوه شباهتشان در آثار سهروردی و ابن‌عربی واکاوی خواهد شد و هم‌چنین پیامدهای آمیزش این دو جریان عظیم در عصر تیموری و صفوی بررسی می‌شود.

هشتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی سهروردی به «سهروردی و ابن عربی» اختصاص دارد که با حضور دکتر مهدی حیدری، عضو هیات علمی دانشگاه یزد، در روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت ساعت ۱۵ برگزار می‌شود.

 علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: