جایگاه فلسفه‌ هنر در آثار ابن سینا بررسی می‌شود

1400/3/17 ۱۱:۰۵

جایگاه فلسفه‌ هنر در آثار ابن سینا بررسی می‌شود

نشست «جایگاه فلسفه‌ هنر در آثار ابن سینا» روز چهارشنبه ۱۹ خرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

 

پانزدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا با عنوان «جایگاه فلسفه‌ هنر در آثار ابن‌سینا» روز چهارشنبه ۱۹ خرداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

زیبایی‌شناسی به‌عنوان یک دانش فلسفی مستقل نزد ابن‌سینا مطرح نبوده است. او در آثارش به طور مستقل و منسجم به فلسفه‌ هنر نپرداخته است. با وجود این، ابن سینا در ضمن آثارش نکات متعددی را در مورد هنر و زیبایی مطرح کرده است. برخی از سخنانی که ابن سینا درباره هنرها مطرح کرده، به نگاه فلسفی او به هنر مربوط می‌شود، اما برخی سخنانش به بررسی هنرها از جهات دیگر به‌ویژه از حیث فنی می‌پردازد.

سخنان ابن‌سینا در مورد فلسفه‌ هنر و زیبایی به‌طور پراکنده و در بافت‌ مباحث متفاوتی مشاهده می‌شود، چنان‌که می‌توان دیدگاه‌های زیبایی‌شناختی او را در بخش‌هایی همچون الهیات، ریاضیات، طبیعیات و منطق یافت. برخی از دیدگاه‌های زیبایی‌شناختی ابن سینا به صراحت در آثارش ذکر شده، اما برخی به طور ضمنی مطرح شده است و از آثارش قابل استنباط است.

در نشست «جایگاه فلسفه‌ هنر در آثار ابن‌سینا»، مهم‌ترین مباحثی که ابن‌سینا در حیطه‌ فلسفه‌ هنر به آنها پرداخته، برشمرده می‌شود و جایگاه آن مباحث در بافت آثار او بررسی می‌شود. این‌نشست با سخنرانی هادی ربیعی عضو هیات علمی دانشگاه هنر همراه است.

برنامه مذکور روز چهارشنبه ۱۹ خرداد از ساعت ۱۱ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار و به‌طور زنده از حساب کاربری اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به‌نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در پایگاه اینترنتی آپارات پخش می‌شود.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: