قیام 15 خرداد به روایت روزنامه‌ها

1400/3/12 ۱۲:۳۵

قیام 15 خرداد به روایت روزنامه‌ها

بخش نشریات کتابخانه مجلس با مجموعه ۵ هزار عنوان نشریه معتبر از قدیمی‌ترین مجلات فارسی‌زبان چاپ داخل و خارج کشور، نشریات مرتبط با ایران و جهان اسلام به زبان‌هایی غیر فارسی، شب‌نامه‌ها و... مرکزی مهم در سیر پژوهش‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و خصوصاً بررسی‌های ادواری یکصد سال اخیر، محسوب می‌شود.

بخش نشریات کتابخانه مجلس با مجموعه ۵ هزار عنوان نشریه معتبر از قدیمی‌ترین مجلات فارسی‌زبان چاپ داخل و خارج کشور، نشریات مرتبط با ایران و جهان اسلام به زبان‌هایی غیر فارسی، شب‌نامه‌ها و... مرکزی مهم در سیر پژوهش‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و خصوصاً بررسی‌های ادواری یکصد سال اخیر، محسوب می‌شود. به ویژه نشریات مربوط به نهضت مشروطیت، نهضت ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی و نشریات محلی، بر غنای این مجموعه افزوده است. این بخش تلاش دارد جهت اطلاع و دستیابی محققان و پژوهشگران محترم، علاوه بر معرفی تازه‌های نشریات خود، به مناسبت‌های تاریخی مختلف، تصاویر مطالب روزنامه‌ها و نشریات روز مرتبط با تاریخ و مناسبت مورد نظر را در وب‌سایت این مرکز منتشر کند.

 

قیام 15خرداد 1342، نقطه عطفی در تاریخ معاصر ایران و نقطه آغازین روند پیروزی انقلاب اسلامی ایران در برابر دستورات ضد اسلامی شاه و قوانین مخالف شریعت بود. این نهضت که با الهام از فرهنگ غنی عاشورایی بود، توانست اثر عمیقی در تاریخ معاصر ایران به جای بگذارد. رژیم شاهنشاهی که در آن زمان گمان نمی‌کرد این قیام چه تبعاتی بر سرنوشتش خواهد داشت، با تمام قوا تلاش کرد آن را سرکوب کند. شاه مطبوعات آن زمان را نیز ناچار به تحریف وقایع کرد.

به مناسبت سالروز این مناسبت، بریده‌ای از نشریات اطلاعات، کیهان، آسیای جوان و فردوسی منتشر شده در خرداد 1342 ارائه می‌شود.

 

بریده ای از روزنامه اطلاعات مورخ پنجشنبه شانزدهم خرداد 1342

 

بریده ای از روزنامه کیهان مورخ پنجشنبه شانزدهم خرداد 1342

 

بریده ای از روزنامه آسیای جوان مورخ پنجشنبه شانزدهم خرداد 1342

 

بریده ای از روزنامه فردوسی مورخ پنجشنبه شانزدهم خرداد 1342

معرفی از: بخش نشریات کتابخانه مجلس

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: