شب «کتاب تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی

1399/11/7 ۱۲:۰۲

شب «کتاب تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی

پانصد و نود و نهمین شب از شب‌های بخارا به بررسی کتاب «تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی و معرفی چاپ دوم ترجمه منوچهر صدوقی سها از این کتاب اختصاص یافته است.

 

پانصد و نود و نهمین شب از شب‌های بخارا به بررسی کتاب «تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی و معرفی چاپ دوم ترجمه منوچهر صدوقی سها از این کتاب اختصاص یافته است.

این مراسم ساعت 17:00 روز پنجشنبه نهم بهمن ماه 1399با همکاری انجمن آثارو مفاخر فرهنگی به صورت مجازی پخش خواهد شد.

در این مراسم مهدی محقق رئیس موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران – مک گیل، منوچهر صدوقی سها استاد وپژوهشگرحکمت و عرفان اسلامی، غلامرضا اعوانی رئیس سابق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، حسن بلخاری قهی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ، برزو قادری هند پژوه و مدیر انتشارات «سورا» و علی دهباشی سردبیر مجله فرهنگی «بخارا» سخن خواهند گفت.

همچنین در این برنامه، چاپ دوم جلد اول ترجمه تحقیق ماللهند اثر منوچهر صدوقی سها که از سوی انتشارات «سورا» منتشر شده است نیز معرفی و رونمایی خواهد خواهد شد.

ابوریحان بیرونی دانشمند برجسته ایرانی در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم است. او حکیم و دانشمندی جامع الاطراف و صاحب آثار پرشماری در ریاضیات، نجوم، دارو شناسی، کانی شناسی، جغرافیا و هند شناسی است.

از جمله مهمترین آثار بیرونی، کتاب تحقیق ماللهند است که مشتمل بر 80 فصل است؛این کتاب که عنوان کامل آن «فی تحقیق ماللهند من مقوله مقبوله او مرذوله»  است، بی شک از شاهکارهای مهم در زمینه فلسفه علوم و ادیان تطبیقی است و نخستین اثر دقيق علمی است که در تاریخ فرهنگ و تمدن هند در باره آن کشور نوشته شده است.

این کتاب به زبان‌های: فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، انگلیسی ترجمه شده است و هنوز از منابع درجه اول هند شناسی به شمار  می‌رود. وسعت اطلاع، دقت نظر، ژرف بینی و کنجکاوی و مشاهدات بسیار عمیق و دقيق ابوریحان، خواننده بی غرض را به تحسین و شگفتی وا می دارد، دانشمندی که در اواخر قرن چهارم در آغاز قرن پنجم، برای آشنائی با علوم ومعارف هندیان بهره ای از عمر خود را در آن دیار گذرانید و حتی برای شناخت بهتر آنان از آموختن زبان دشوار سانسکریت فروگذار نکرد.

شب کتاب تحقیق ماللهند در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:

Telegram.me/bukharamag

Instagram.com/bukharamag

www.bukharamag.com

facebook.com/bukharamagzine

aparat.com/bukharamag

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: