بررسی تأثیرات شخصیتی مانند ستارخان را باید در منابع جهانی جست‌وجو کرد
|۱۱:۵۹,۱۳۹۳/۸/۲۱| بازدید : 660 بار

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان، سردار ملی ایران با بیان این‌که ستارخان محدود به یک ملت، استان و شهر نمی‌شود بلکه شخصیتی با ابعاد بزرگتر از محلی و کشوری است گفت: بررسی تأثیرات شخصیتی مانند ستارخان را باید در منابع جهانی جست و جو کرد.

نشست علمی تخصصی یکصدمین سالگرد درگذشت ستارخان، سردار ملی ایران با حضور حجت‌الاسلام سید محمود دعایی، سرپرست موسسه اطلاعات، دکتر محمد رجبی، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، دکتر منصور حقیقت‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، دکتر رحیم شهرتی‌فر، فرماندار تبریز، دکتر محمدرضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز و نمایندگان مجلس عصر امروز سه‌شنبه (20 آبان‌ماه) در تالار شهید مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

محمد رجبی در ابتدای این مراسم با نکوداشت فرهیختگان ایران و جایگاه ویژه ستارخان گفت: شخصیت‌هایی همچون ستارخان محدود به یک ملت، استان و شهر نمی‌شوند بلکه اینها شخصیت‌هایی با ابعاد بزرگتر از محلی و کشوری هستند و تاثیرات جهانی از اقدامات آنها وجود دارد که باید در منابع جهانی جست و جو و کشف کرد.

وی به مثالی در این زمینه اشاره کرد و افزود: هنگامی که لنین در سال 1905 میلادی در جریان حرکت انقلابی نخستین شکستش را خورد، در مقالات خود به مردم روسیه گفت: «از مردم ایران یاد بگیرید که چگونه انقلاب مشروطه را پیروز کردند.»

وی با اشاره به اینکه ستارخان از ارزشی جهانی برخوردار است، افزود: مهاتما گاندی رهبر هند که نقش ویژه‌ای در مبارزه با استعمار داشت خود را وامدار مشروطه می‌داند. این نکته توجه ما را به تأثیر قهرمان‌هایی که انقلاب مشروطه را پیروز کردند جلب می‌کند.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امیدوارم اگر امروز برای شخصیت‌های بزرگی مراسم تجلیل برگزار می‌کنیم ابعاد خود را به آنها تحمیل نکنیم. امروز در استان‌ها و شهرهای مختلف برای شخصیت‌های تاریخی بزرگداشت برگزار می‌شود اما این حرکت نباید منجر شود که ما شخصیت‌های فراملی خود را تبدیل به چهر‌ه‌های استانی کنیم. لازم است در ابعاد گسترده به شخصیت‌های ملی توجه شود. نباید محدوده ذهنی خود را به صورت قفس برای این افراد درآوریم.

بازتاب مبارزات ستارخان در اسناد سیاسی خارجی (روسیه تزاری، انگلیسی، عثمانی، آلمانی) بازتاب مبارزات ستارخان در اسناد داخلی (مجلس شورای ملی، وزارت داخله، وزارت خارجه)، منبع‌شناسی ستارخان، سردار ملی ایران (اسناد، خاطرات، تصاویر، کتاب) بازتاب مبارزات ستارخان در ادبیات ایران‌زمین (شعر، ترانه، داستان، رمان) بازتاب مبارزات ستارخان در مطبوعات داخلی و خارجی و... محورهای این نشست علمی را شامل می‌شود که توسط سخنرانان و کارشناسان ارائه خواهد شد.

خبرگزاری ایبنا

 

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما