مجلد سوم دانشنامه تخصصی اسلامیکا منتشر شد
|۳:۳۰,۱۳۹۰/۱۱/۱۵| بازدید : 1362 باربه گزارش روابط عمومی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، مجلد سوم دانشنامه تخصصی اسلامیکا – در شاخه های مختلف ایران شناسی و اسلام شناسی - در نیمه ماه دسامبر سال 2011، اواخر آذر ماه 1390، توسط مطبعة بریل در لیدن هلند انتشار یافت.


دانشنامة اسلامیکا، در واقع نسخة انگلیسی دائره المعارف بزرگ اسلامی است و حاصل همکاری میان مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) در تهران و مؤسسة مطالعات اسماعیلی لندن است. سرویراستاری متن اصلی فارسی بر عهده کاظم موسوی بجنوردی و سرویراستاری ترجمة انگلیسی متن مشترکاً بر عهده پروفسور ویلفرد مادلونگ و دکتر فرهاد دفتری است و گروهی از ویراستاران و مشاوران چون هرمان لندلت، رضا شاه کاظمی و کلیفورد بازورث آنها را در این مهم یاری می رسانند. شورای عالی علمی اسلامیکا در تهران متشکل از کاظم موسوی بجنوردی، صادق سجادی و احمد پاکتچی (رییس بخش ترجمه)، و روند ویرایش علمی، مفهومی و فنی متن در دفتر تهران بر عهده شهرام خداوردیان و سارا حاجی حسینی، و در دفتر لندن بر عهده محمد عیسی ویلی، استیفن هرتنستاین، وندی رابینسون، ایزابل میلر، راسل هریس، رکسان زند، فرزین نگهبان، داریوش محمدپور، مرجان افشاریان، رحیم غلامی، لیزا مورگان، کِوِن براون و متیو ملوین-کوشکی است.


جلد سوم اسلامیکا بالغ بر 1000 صفحه به ضمیمة تعدادی تصاویر رنگی از ابنیه و آثار هنری است. طولانی ترین مقاله و البته یکی از مهمترین مقالات این مجلد - با حجمی بالغ بر صد صفحة دانشنامه، معادل کتابی حدودا سیصد صفحه ای - مقالة علی بن ابی طالب (ع) و مشتمل بر بخشهای مختلفی چون نامها و القاب و زندگینامه حضرت، جایگاه ایشان در فقه، علوم قرآنی و علم حدیث، عرفان و تصوف، ادب فارسی، هنر ایرانی و اسلامی، حلقه های فتوت، مزارات منسوب به امام و ... است.


از مقالات اساسی این مجلد می توان به مقالات الله (مشتمل بر الله در فرهنگ اسلامی، اسماء و صفات الله و جایگاه اسم الله در تصوف)، آدم (ع)، عطار نیشابوری، شیخ احمد علوی شاذلی، علاء الدوله سمنانی و عربی (زبان و ادبیات) اشاره کرد. به نظر می رسد که برخی از مقالات مهم مجلد سوم اسلامیکا به لحاظ کیفی و کمی و در قیاس با دانشنامه های تخصصی مشابه چون دائره المعارف اسلام اروپا (EI2)، از برتری قابل توجهی برخوردار باشند.
 برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما