مجلد سوم دانشنامه تخصصی اسلامیکا منتشر شد

1390/11/15 ۰۳:۳۰

مجلد سوم دانشنامه تخصصی اسلامیکا منتشر شد

به گزارش روابط عمومی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، مجلد سوم دانشنامه تخصصی اسلامیکا – در شاخه های مختلف ایران شناسی و اسلام شناسی - در نیمه ماه دسامبر سال 2011، اواخر آذر ماه 1390، توسط مطبعة بریل در لیدن هلند انتشار یافت.به گزارش روابط عمومی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، مجلد سوم دانشنامه تخصصی اسلامیکا – در شاخه های مختلف ایران شناسی و اسلام شناسی - در نیمه ماه دسامبر سال 2011، اواخر آذر ماه 1390، توسط مطبعة بریل در لیدن هلند انتشار یافت.


دانشنامة اسلامیکا، در واقع نسخة انگلیسی دائره المعارف بزرگ اسلامی است و حاصل همکاری میان مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) در تهران و مؤسسة مطالعات اسماعیلی لندن است. سرویراستاری متن اصلی فارسی بر عهده کاظم موسوی بجنوردی و سرویراستاری ترجمة انگلیسی متن مشترکاً بر عهده پروفسور ویلفرد مادلونگ و دکتر فرهاد دفتری است و گروهی از ویراستاران و مشاوران چون هرمان لندلت، رضا شاه کاظمی و کلیفورد بازورث آنها را در این مهم یاری می رسانند. شورای عالی علمی اسلامیکا در تهران متشکل از کاظم موسوی بجنوردی، صادق سجادی و احمد پاکتچی (رییس بخش ترجمه)، و روند ویرایش علمی، مفهومی و فنی متن در دفتر تهران بر عهده شهرام خداوردیان و سارا حاجی حسینی، و در دفتر لندن بر عهده محمد عیسی ویلی، استیفن هرتنستاین، وندی رابینسون، ایزابل میلر، راسل هریس، رکسان زند، فرزین نگهبان، داریوش محمدپور، مرجان افشاریان، رحیم غلامی، لیزا مورگان، کِوِن براون و متیو ملوین-کوشکی است.


جلد سوم اسلامیکا بالغ بر 1000 صفحه به ضمیمة تعدادی تصاویر رنگی از ابنیه و آثار هنری است. طولانی ترین مقاله و البته یکی از مهمترین مقالات این مجلد - با حجمی بالغ بر صد صفحة دانشنامه، معادل کتابی حدودا سیصد صفحه ای - مقالة علی بن ابی طالب (ع) و مشتمل بر بخشهای مختلفی چون نامها و القاب و زندگینامه حضرت، جایگاه ایشان در فقه، علوم قرآنی و علم حدیث، عرفان و تصوف، ادب فارسی، هنر ایرانی و اسلامی، حلقه های فتوت، مزارات منسوب به امام و ... است.


از مقالات اساسی این مجلد می توان به مقالات الله (مشتمل بر الله در فرهنگ اسلامی، اسماء و صفات الله و جایگاه اسم الله در تصوف)، آدم (ع)، عطار نیشابوری، شیخ احمد علوی شاذلی، علاء الدوله سمنانی و عربی (زبان و ادبیات) اشاره کرد. به نظر می رسد که برخی از مقالات مهم مجلد سوم اسلامیکا به لحاظ کیفی و کمی و در قیاس با دانشنامه های تخصصی مشابه چون دائره المعارف اسلام اروپا (EI2)، از برتری قابل توجهی برخوردار باشند.
 نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: