قرآن خطی نفیس با 4 قرن قدمت رونمایی می‌شود
|۱۲:۴۶,۱۳۹۷/۱۲/۱۲| بازدید : 300 بار

 

موزه آستان قدس رضوی از مصحفی نفیس به قدمت عهد صفوی که از شاهکارهای کتابت قرآن با ویژگی‌هایی منحصر به‌فرد است، رونمایی می‌کند.

 

به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، به‌تازگی قرآنی نفیس مربوط به دوره صفوی که قدمت آن به سال 1005 قمری، یعنی قرن یازدهم و زمان شاه‌عباس صفوی برمی‌گردد، به گنجینه قرآنی آستان مقدس حضرت رضا (ع) اهدا شده است.

 

کتابت این مصحف نفیس از ویژگی‌های منحصر به‌فردی برخوردار است که ازجمله آن، کیفیت خط، ترجمه و حاشیه‌نویسی مفصل، تنظیم قرارگیری واژگان خاص همچون اسماءالله و صفات الهی و تسبیحات و تحمیدات و تهلیلات و مانند آن در اول یا آخر سطر، تقسیم قرآن به اجزای مختلفی از نصف و ثلث و ربع تا 30 جزء و 365 جزء و ترسیم نمودارهای متعدد با موضوعاتی همچون قواعد قرآنی با خطی بسیار زیبا و با سلیقۀ هرچه تمام در پایان قرآن است.

 

به علاوه، هر جزء آن، در 14 ورق کتابت شده و هر صفحه، 14 سطر است. ابتدای هر جزء، در اول صفحه سمت راست بوده و آخر هر جزء در آخر صفحه سمت چپ. همچنین محل نزول سوره، تعداد آیات، تعداد کلمات و تعداد حروف هر سوره، در سرسورهها کتابت شده است.

 

از این قرآن که صفحات آن، با انواع هنرهای تذهیب آراسته شده، به‌زودی در موزه آستان قدس رضوی رونمایی می‌شود و سپس در معرض دید علاقه‌مندان و قرآن‌پژوهان قرار می‌گیرد.

منبع: ایبنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما