همایش "کوروش هخامنشی و ذوالقرنین "با هدف ایجاد پیوند میان فرهنگ ملی-اسلامی کشور خبر داد.
|۴:۳۰,۱۳۸۹/۳/۵| بازدید : 972 بار
رییس مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی از برگزاری نخستین همایش "کوروش هخامنشی و ذوالقرنین "با هدف ایجاد پیوند میان فرهنگ ملی-اسلامی کشور خبر داد.
سیدكاظم موسوی بجنوردی در نشست خبری همایش "كوروش هخامنشی و ذوالقرنین" ـ كه از سوی مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد با اعلام این مطلب گفت: همایش یکروزه "کوروش هخامنشی و ذوالقرنین" به دنبال گردهمایی های این مرکز برای تحقق در وجوه مختلف تاریخ و فرهنگ ایران و اسلام برگزار می شود.
رییس مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی افزود: اعتقاد داریم این همایش با پرداختن به موضوع کوروش نه تنها وحدت ملی را تقویت می کند بلکه امنیت و اعتبار کشور را نیز بالا می برد.
وی خاطر نشان کرد: نقش كوروش در تاریخ ایران آن‌قدر برجسته است كه محل بحث و گفتگو بوده كه چگونه انسانی بوده است؛ انسانی كه 500 سال قبل از میلاد مسیح فرمان آزادی انسان‌ها را صادر كرد و اقداماتی در مورد آن زمان انجام داد كه با زمانه خودش ناسازگار و متضاد بود.
در ادامه دکتر سجادی دبیر پژوهشی همایش"کورش هخامنشی و ذوالقرنین" به انگیزه برگزاری همایش اشاره کرد وگفت: تلاقی بین فرهنگ ایران پیش از اسلام و اسلامی است که بر پیشبرد وحدت ایرانی نیز تاکید دارد.
وی افزود: ذوالقرنین مسئله بسیار پیچیده¬ای است شخصیت¬های پیش از اسلام همانند پس از اسلام سازندگان فرهنگ اسلامی هستند و این همایش به متمدن بودن و فرهنگ ساز بودن ایرانیان تاکید خاصی دارد.
حسین رضایی باغ¬بیدی دبیر علمی همایش با بیان اینکه این همایش هر دو وجه اسلامی ایرانی بودن را در خود جای داد گفت: این همایش به دنبال اثبات پیامبری کورش نیست و تنها به بیان یافته ها می¬پردازد و به دنبال تحکیم وحدت ملی است.
دبیر علمی همایش درباره نحوی برگزاری همایش گفت: این همایش یک¬روزه در ششم خرداد ماه با 15 سخنرانی در مراسم افتاحیه و 13 سخنرانی در قالب 3 نشست برگزار می شود.
هدف از برگزاری این همایش شناساندن شخصیت ایرانی کورش و نیز بررسی شخصیت قرآنی ذوالقرنین است. همچنین 50 مقاله برگزیده این همایش در قالب کتابچه منتشر خواهد شد.

 

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما