تازه‌های نشر

1386/4/17 ۰۳:۳۰

تازه‌های نشر

انتشار كتاب «ازلية‌النفس و بقائها»
كتاب «ازلية‌النفس و بقائها» اثر «ابن كمونه» با تصحيح، تحقيق و مقدمه «انسيه برخواه» به همت كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.


انتشار كتاب «ازلية‌النفس و بقائها»
كتاب «ازلية‌النفس و بقائها» اثر «ابن كمونه» با تصحيح، تحقيق و مقدمه «انسيه برخواه» به همت كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.
مقدمه اين اثر كه توسط مصحح به نگارش درآمده است مشتمل بر شرح حال ابن كمونه، اساتيد و شاگردان، اعتقادات دينی، آثار و آرا و انديشه‌های وی است.
در بخش اول اين اثر از «درون‌مايه مقاله ازلية‌النفس و بقائها» سخن به ميان آمده است؛ اين بخش مشتمل بر 10 فصل با عناوين شرح اسم نفس، اثبات وجود نفس، واجب و ممكن و انقسام موجود به آن‌دو، واجب الوجود هيچ‌گاه معدوم نمی‌شود، نفس انسان قديم است، هر ممكن قديم دارای علتی قديم است، عدم معلول از عدم علتش منفك نمی‌شود، هر ممكنی در سلسله احتياج به واجب الوجود لذاته منتهی می‌شود، ترتيب مقدمات مذكور با مقدمات بديهی ديگر برای اثبات ابديت نفس انسان و دلائل قائلان به ابديت نفس است.
«درون‌مايه مقالة‌النفس ليست بمزاج البدن و لا كائنة عن مزاج البدن»، عنوان بخش بعدی اين اثر است؛ در اين بخش 11 فصل با موضوعات عدم حاجت به تصور ماهيت و حقيقت نفس و مزاج، شرح اسم نفس و اثبات وجود آن، حقيقت مزاج به وجهی كه حكما بر آن اتفاق نظر دارند، مراتب وجود اشياء، علت حادث زمانی حادث زمانی است، علت وجود حادث زمانی مركب است، اگر علت مركب باشد معلول آن نيز مركب است، مركب بودن نفس محال است، مقدمات مذكور برای اثبات اين‌كه نفس عين مزاج يا معلول مزاج نيست، تشكيك‌های معاندان بر مقدمات برهان و جواب از تشكيك‌ها آمده است.
در بخش بعد با عنوان «درون‌مايه رسالة ابدية‌النفس و قدمها و بساطها» ابتدا درباره مقايسه رساله ابدية النفس و قدمها و بساطها با رساله ازلية النفس و بقائها سخن به ميان آمده است سپس به معرفی نسخ و روش تصحيح متن پرداخته شده است.
در ادامه مطالب بخش‌های مذكور به زبان عربی آورده شده و در پايان كتاب تصوير نسخه‌های خطی، نمايه ها و كتابنامه آمده است.
«ازلية النفس و بقائها» اثر «ابن كمونه» با تصحيح، تحقيق و مقدمه «انسيه برخواه» و مقدمه انگليسی پروفسور «زابينه اشميتكه» و «رضا پورجوادی» به همت كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی برای نخستين‌‌بار به شمارگان 1000 نسخه و بهای 26000 ريال منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: