«زبان حال در عرفان و ادب فارسی» چاپ شد

1386/4/2 ۰۳:۳۰

«زبان حال در عرفان و ادب فارسی» چاپ شد

كتاب «زبان حال در عرفان و ادب فارسی» نوشته‌ی «نصراله پورجوادی» توسط نشر «هرمس» راهی بازار كتاب شد.كتاب «زبان حال در عرفان و ادب فارسی» نوشته‌ی «نصراله پورجوادی» توسط نشر «هرمس» راهی بازار كتاب شد.

دكتر «نصراله پورجوادی» عضو پيوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) درباره‌ی اين پژوهش خود گفت: در اين پژوهش اين موضوع بررسی می‌شود كه زبان حال برای فارسی‌زبانان واجد معانی و تعابير نسبتاً گوناگونی است و بعضی اين لفظ را به معنای حالت درونی يا كيفيت نفسانی انسان در نظر گرفته و زبان حال را انديشه‌ای اظهارنشده از اين وضع يا حالت درونی انگاشته‌اند.
وی افزود: در اين كتاب اين موضوع مورد توجه است كه وضع و حال شخص از انديشه، نيت و احوال درونی او حكايت می‌كند؛ بنابراين زبان حال انديشه، حالتی است كه انسان در دل دارد ولی به لفظ و عبارت بيان نمی‌شود.
عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به تعابير شاعران و عارفان از زبان حال تصريح كرد: برخی از شاعران كه معمولاً از ذوق عرفانی هم برخوردار بوده‌اند، معنای عميق‌تر و خالص‌تری برای زبان حال در آثار خود در نظر گرفته‌اند كه جنبه‌ی عرفانی دارد. نزد اين عده «حال» به معنای كيفيت يا حالتی است كه از جانب خداوند و به تعبيری از آسمان بر دل عارف يا سالك نازل می‌شود.
وی باتوجه به آخرين اثر خود «باده‌ی عشق» گفت: اين كتاب به پژوهش درباره‌ی سير تاريخی عشق در ادبيات فارسی می‌پردازد و تا چندی ديگر توسط نشر كارنامه منتشر خواهد شد.
عضو پيوسته‌ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پايان از تصحيح «لغت موران» اثر شيخ شهاب‌الدين سهروردی و «سوانح‌العشاق» شيخ احمد غزالی با ترجمه‌ی انگليسی به عنوان ديگر آثار در دست تدوين خود نام برد.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: