خط فارسي بايد با فضاي ارتباطات سازگار شود تجارت با خط ملي پسنديده نيست

1386/3/26 ۰۳:۳۰

خط فارسي بايد با فضاي ارتباطات سازگار شود تجارت با خط ملي پسنديده نيست

محمدرضا تركي گفت: اگر بخواهيم مانند كشورهاي پيشرفته به توسعه دست يابيم، بايد خط ‌مان را با فضاي كامپيوتر و ارتباطات سيار هماهنگ كنيم.محمدرضا تركي گفت: اگر بخواهيم مانند كشورهاي پيشرفته به توسعه دست يابيم، بايد خط ‌مان را با فضاي كامپيوتر و ارتباطات سيار هماهنگ كنيم.
اين شاعر و استاد دانشگاه متذكر شد: دستيابي به توسعه‌ي اقتصادي و اجتماعي زماني امكان‌پذير است و به نتيجه‌ي مطلوب مي‌رسد كه بر پايه‌هاي فرهنگي كشورمان مبتني باشد، كه يكي از اين پايه‌هاي فرهنگي، استفاده از خط و الفباي فارسي است.
تركي با اشاره به اين‌كه خط فارسي محملي ارزشمند براي انتقال فرهنگ گذشته به امروز و آينده است، گفت: اگر تطابق و سازگاري‌هاي منطقي با فضاي رايانه و تلفن همراه و يا تحول در سيستم‌ها و نرم‌افزارها صورت نگيرد، خسارت فرهنگي زيادي به ميراث گذشته و فرهنگ فارسي وارد مي‌آيد.
او درباره‌ي انتخاب تعرفه‌ي بالا براي فرستادن پيام كوتاه به الفباي فارسي، پيشنهاد داد: شركت مخابرات بهتر است در اين تصميم خود تجديدنظر كند؛ چرا كه تجارت با خط ملي يك كشور كار پسنديده‌اي نيست.
تركي با اشاره به اين‌كه استفاده از واژه‌هاي بيگانه اگر از حد تجاوز نكند، به زبان آسيب نمي‌رساند، گفت: زبان فارسي آن‌قدر قوي است كه مي‌تواند واژه‌هاي بيگانه را در خودش هضم كند و آسيبي نبيند.
او همچنين درباره‌ي راهكارهاي حفظ خط فارسي متذكر شد: اصحاب رسانه و صدا و سيما بايد نوعي آگاهي و تدبير در جامعه ايجاد كنند، تا اين احساس در افراد ايجاد نشود كه الفباي بيگانه از الفباي فارسي برتر است.
تركي به تفكر غلطي كه در ميان مردم درباره‌ي مشاهده‌ي نوشته‌هاي بيگانه بر كالاهاي توليد داخل وجود دارد، اشاره كرد و گفت: بسياري فكر مي‌كنند اگر بر كالاها از نشانه‌ها و خطوط بيگانه استفاده شود، آن كالا از كيفيت برتري برخوردار است، كه اين تلقي ضدفرهنگي است و از خودكم‌بيني فرهنگي ناشي مي‌شود، و بايد توسط مطبوعات و بويژه صدا و سيما اصلاح شود.
وي با بيان اين‌كه پاسداري از خط و زبان فارسي در گرو پويايي ادبيات، شاعران، نويسندگان و مترجمان نسل حاضر است، گفت: اگر شاعران و نويسندگان بتوانند همانند فردوسي آثار ارزشمندي خلق كنند، زبان فارسي زنده نگه داشته مي‌شود.
تركي همچنين متذكر شد: ترغيب مردم به استفاده از واژه‌هاي فارسي به‌جاي واژه‌هاي بيگانه نبايد به شكل تحكمي و بخشنامه‌يي باشد. اگر واژه‌اي در ذاتش توانايي، تراش‌خوردگي و زيبايي وجود داشته باشد، حتما از آن استفاده خواهد شد.

منبع: خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: