كامران فانی: انتخاب كتاب سال قرآنی نيازمند برنامه‌ريزی بلندمدت است

1385/11/1 ۰۳:۳۰

كامران فانی: انتخاب كتاب سال قرآنی نيازمند برنامه‌ريزی بلندمدت است

برگزاری كتاب سال قرآنی با برنامه‌ريزی بلندمدت و گسترده می‌تواند تأثير چشمگيری بر كميت و كيفيت پژوهش‌های قرآنی داشته باشد.برگزاری كتاب سال قرآنی با برنامه‌ريزی بلندمدت و گسترده می‌تواند تأثير چشمگيری بر كميت و كيفيت پژوهش‌های قرآنی داشته باشد.
دكتر «كامران فانی» نايب‌رييس كتابخانه و مركز اسناد ملی ايران در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با بيان اين مطلب گفت: برگزاری كتاب سال قرآنی به صورت شتابزده، نمی‌تواند تغيير اساسی در محتوا و كيفيت كتاب‌های قرآنی ايجاد كند و بايد برنامه‌ريزی‌های طولانی نسبت به برگزاری آن در سال‌های آينده صورت گيرد.
وی آثار ارزشمند را در زمينه‌ی قرآن‌پژوهشی، كم ارزيابی كرد و گفت: هم‌اكنون در زمينه‌ی تحقيقات و كتاب‌های قرآنی آثار ارزشمندی خلق نمی‌شود و بايد متوليان فرهنگی با برنامه‌ريزی‌ها و ايجاد برخی زمينه‌ها، رشد كمی و كيفی اين تحقيقات را بيش‌تر كنند.
عضو هيئت علمی كتابخانه‌ی ملی، انتخاب كتاب سال قرآنی را از اقدامات مؤثر برای پيشرفت پژوهش‌های قرآنی دانست و تصريح كرد: يكی از پيشنهاداتی كه می‌تواند موجب افزايش كيفی تحقيقات قرآنی شود برگزاری كتاب سال، اهدای جوايز، حمايت و پشتوانه‌های مالی و امكانات ديگر است.
پدر علم كتابداری ايران درباره‌ی تأثير برگزاری كتاب سال قرآنی بر تفسير و ترجمه‌ی قرآن گفت: پس از پيروزی انقلاب، زيباترين ترجمه‌های قرآن به وجود آمد، اما در عرصه‌ی علم تفسير قرآن، هنوز نيازمند فضای تحقيق گسترده‌تر هستيم.
فانی مهم‌ترين تأثير برگزای كتاب سال قرآنی را گسترش حوزه‌ی نشر علوم قرآن برشمرد و تأكيد كرد: برگزاری كتاب سال قرآنی ناشران را به سرمايه‌گذاری بيش‌تر تشويق می‌كند و باعث می‌شود ناشران با هدف جدی‌تر به سمت نشر آثار قرآنی بروند.
وی در پايان مهم‌ترين رسالت كتاب سال قرآنی را شكوفايی استعدادهای پژوهشگران جوان در عرصه‌ی خلق تحقيقات و آثار قرآنی خواند.سعیده خان احمدی
نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: