کتاب "تفکر شیعه و شعر دوره صفوی" منتشر شد

1385/10/30 ۰۳:۳۰

کتاب

کتاب "تفکر شیعه و شعر دوره صفوی" تألیف اسحاق طغیانی در 272صفحه از سوی انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.کتاب "تفکر شیعه و شعر دوره صفوی" تألیف اسحاق طغیانی در 272صفحه از سوی انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.
محور اساسی این پژوهش بر این بوده است که تفکر شیعی در آثار منظوم این دوره مطالعه و بررسی گردد و ضمن ارزیابی کم وکیف آنها مشخص شود که این تفکر خاص در شعر شاعران شیعی‌ مذهب به چه میزان است.
در مراجعه به دیوانهای شعر این دوره و کندوکاو در اشعار مندرج در آنها متوجه خواهیم شد که اولاً موضوعات مذهبی نسبت به دیگر مطالب به مقدار بسیار اندک در این آثار منعکس شده اند و اکثر شاعران، بیشتر فعالیت و کوشش و استعداد خود را در زمینه‌های دیگر به کار برده‌اند.
ثانیاً اغلب موضوعات مذهبی و دینی، مطالب تکراری و تقلیدی هستند که پیامی خاص را که منبعث از مکتب و عقاید راسخ باشند در بر ندارند و به‌خصوص تفکرات اصیل شیعی، آن‌گونه که شایسته است، جز در شعر دو سه شاعر غیرحرفه‌ای، در کمترجایی انعکاس یافته اند.
برخی از مطالب این کتاب عبارتند از: زمینه‌ها و عوامل ایجاد مذهب شیعه در عصر صفویه، سابقة تاریخی شیعه، اوضاع سیاسی، اجتماعی، دینی و ادبی عصر صفویه، بررسی تفکر شیعه در شعر دورة صفویه، قرآن و حدیث در شعر دورة صفویه، مدایح و مرائی، عناصر اساسی، تفکر شیعه در شعر دورة صفویه. منبع: خبرگزاری مهر


سعیده خان احمدی
نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: