نصاب مولوی مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از شیخ اسماعیل بن احمد انقروی بیرامی رسوخی ده (د 1042ق)، نگارندۀ «شرح مثنوی». در دیباچه می‌نویسد: خدمت مخدوم عالمیان... حضرت یحیی افندی رسید، وی را به گزینش «مثنوی معنوی» تشویق كرد، و من این را ساختم: چون گزیدم از كتاب مثنوی ـ نام این كردم «نصاب مولوی». گزینشی است بر حسب موضوع در 3 «قسم» و هر یك در 10 «باب» و سربندهایی به نثر. و در پایان تاریخ آغاز به كار را 1040 و انجام را 1041ق آورده است: چون به ختم آمد وجود این رقم ـ لفظ «خاتم» شد بدو تاریخ هم. فهرست بخشها در دیباچه آمده است.
قسم اول، باب 1. ماهیت طریق مولوی، 2. خلیفه و خلافت، 3. رتبۀ مشیخت و مرتبۀ شیخ كامل و متشبه، 4. سالك را مرشد زنده ضرور باشد، 5. تسلیمیت سالك، 6. فضایل فقر و خانقاه نشستن، 7. فضیلت سفر ظاهر و باطن، 8. لوازم سفر، 9. اسرار سماع، 10. اسرار رقص و وجد. قسم دوم، باب 1. ایمان و طاغت و ترك هوا، 2. فضایل كلمۀ توحید، 3. طهارت ظاهر و باطن، 4. فضایل صلوات و صلات، 5. فضایل زكات و سخاوت، 6. فضایل صوم و گرسنگی و لقمۀ حلال، 7. صورت و معنای حج، 8. تجرد و تزویج، نكاح و حسن معاشرت، 9. اكتساب و مذمت سئوال، 10. سعی و كوشش، مجاهده و مجاهد. قسم سوم، در 10 «باب» و هر باب در 10 «درجه». باب 1. درجات بدایت سلوك، 2. درجاتی كه در منزلت ابواب سلوك واقع شده، 3. درجاتی كه در میان اهل سلوك واقع شده، 4. اخلاق حسنه، 5. درجاتی كه در منزلت وصول سلوك واقع شده، 6. درجاتی كه در اودیه سلوك است، 7. درجاتی كه در احوال و مقام بیان شده، 8. درجاتی كه در مقام ولایت واقع شده، 9. درجاتی كه در نهایت سلوك واقع شده.
آغاز:   حمد بی‌شمار و شكر و ثنای بی‌هنجار، آن مبدعی و آفریدگاری را كه به یك كلمۀ كن چندین هزار كلمات... بعد هذا، این فقیر مولوی اعنی شیخ.
انجام:   بالنبی الصادق الوعد الامین ـ آمین ای سربخش ختم المرسلین.

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: