صفحه اصلی / مقالات / اسمیث، استیوی /

فهرست مطالب

اسمیث، استیوی


نویسنده (ها) :
آخرین بروز رسانی : شنبه 16 فروردین 1399 تاریخچه مقاله

اسمیث \(esmīs(t\، اِستیوی (نام اصلی او: فلارِنس مارگِریت اسمیث) (١٩٠٢-١٩٧١ م / ١٢٨١- ١٣٤٩ ش)، بانوی شاعر و داستان‌نویس انگلیسی. 
اسمیث در یورک‌شِر زاده شد، اما بیشتر عمرش را در حومۀ شمالی لندن گذراند. او نخست شاعری گمنام بود و تا ١٩٥٣ م، که دست به خودکشی زد و در پی آن از کار استعفا داد، در مؤسسه‌ای انتشاراتی در لندن کار می‌کرد. با حسن شهرتی که به‌تدریج از راه خواندن شعرهایش در برنامه‌های رادیویی و اجراهای عمومی به ‌دست آورد، در ١٩٦٩ م برندۀ نشان زرین شعر ملکه شد و به محبوبیت و شهرت دست یافت. شعرهایش که ته‌مایه‌هایی از مسائل جدی زندگی معاصر در آن نهفته است، لحنی بسیار شوخ‌طبعانه دارد و با صداقت و بیانی غیرعاطفی درآمیخته است.
«داستانی روی کاغذ زرد» (1936 م) و «تعطیلات» (1949 م) از آثار داستانی اسمیث، و «همه خوشیهایی داشته‌اند» (1937 م) و «دست تکان نمی‌داد، بلکه داشت غرق می‌شد» (1957 م) از آثار شعری او ست. آثاری که پس از مرگش منتشر شدند، عبارت‌اند از: «مجموعۀ اشعار» (1975 م) و «بار دیگر من: نوشته‌های پراکنده» (1981 م) که مجموعه‌ای است از مقاله‌ها، نقد و بررسیها، نامه‌ها، و نیز شعرهای پیش‌تر گردآوری‌نشدۀ او. اسمیث تصویرگری برخی از آثارش را نیز خود انجام می‌داد.

مآخذ

Americana, 2006; Britannica, 2010; Columbia, 6th edition; Encarta, 2008.

بخش ادبیات جهان

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: