کتابواره

برای مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) مایۀ بسی خشنودی است که به یکی دیگر از تعهدات خود دربارۀ مجموعۀ ارزشمند روانشاد ایرج افشار و فرزندان گرامی ایشان، جامۀ عمل پوشانده است و اینک فهرست مقاله‌ها، رساله‌ها و جزوه‌های کمیاب با نام به جامعۀ فرهنگی و دوستداران مطالعات ایرانی تقدیم می‌شود. این مجموعه، چنانکه ملاحظه خواهند کرد، مشتمل بر معرفی 5347 مقاله، رساله، گزارش همایش‌ها و کنگره‌ها و بروشورها و ده‌ها نوع مأخذ چاپ شده و چاپ ناشده به ویژه در زمینۀ مطالعات ایرانی است.

انجام و تحقق این تعهد، برابر شرایط واگذاری مجموعه (ص6. ماده 8) و پیگیری هیأت امنای گنجینه صورت گرفته است. استاد افشار در متن واگذاری، به اهمیت این نوع منابع ــ که حاصل توجه و نیز زحمات سالها از عمر اوست و قطعاً در میان مجموعه‌های اختصاصی و حتی عمومی، برای آن نظیری نمی‌شناسیم ــ اشاره کرده است:

«مرکز پس از انتقال کتابخانه، نخست باید به فهرست‌نویسی جزوات و رساله‌ها و مقالات برگرفته شده از مجلات اقدام کند. این کار ازین نظر ضرورت دارد که این گونه آثار کمتر در کتابخانه‌های دیگر نگاهداری شده است یا می‌شود. طبعاًٍ در دسترس قرار گرفتن آنها موجب پیشرفت و گسترش تحقیقات ایرانی خواهد بود، این فهرست پس از تهیه بطور مستقل می‌باید به چاپ رسانیده شود. زیرا به گمان خودم بخش پر فایدتی ازین گنجینه ازین راه به محققان شناسانده می‌شود و محققان مرکز دسترسی به منابعی پیدا می‌کنند که به آسانی در دسترس نبوده است. تعداد این جزوه‌ها احتمالاً به پنج هزار بالغ می‌شود».

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: