کهگیلویه و بویراحمد (مجموعه ای از اسناد و گزارش ها)

کهگیلویه و بویراحمد (مجموعه ای از اسناد و گزارش ها)

از نقطه نظر حفظ و ماندگاریِ اسناد و مدارک تاریخی، در قیاسِ با حوزه های شهری و یکجانشین، حوزه های عشایری و کوچرو در وضعیتی به مراتب آسیب پذیرتر قرار دارند ، از این رو هرگونه سعی و تلاش برای گردآوری و حفظ اسنادِ مربوط به این حوزه، وظیفه ای است لازم و ضروری . به ویژه آنکه خود این حوزۀ بخصوص، یعنی زندگانی عشایری در اثر تحولات روزگار خود جای به تاریخ سپرده است و اگر چیزی از آن به یادگار ماند همین نوع اسناد و نوشته هاست.
در میان مجموعه اسناد سلطانعلی سلطانی بهبهانی (شیخ الاسلامی) که به همت خانوادۀ او به بنیاد دائرةالمعارف بزرگ اسلامی سپرده شده است، بخش معتنابهی سند و گزارش به توصیف و ثبت رخدادهای ایلی و عشایری اطراف بهبهان و چه بسا فراتر از آن اختصاص دارد .اسنادی که تا حدودی جای خالیِ همان حوزۀ کمرنگ و تُنُک پیش گفته را پر می کند. جایگاه اجتماعی و سیاسیِ خاندان شیخ الاسلام های بهبهان و به ویژه علائق ملکی آ ن ها در حوزه های پیرامونی آن منطقه مجموعه ای از ارتباط های گسترده با ایلات و عشایر همسایه را اقتضا می کرد که بازتاب مکتوب بخش هایی از آن پیوندها در اسناد پیش گفته بدنۀ اصلی این کتاب را تشکیل می دهد.
آنچه در این مجموعه ارائه می شود، گزیده ای از این اسناد است که به دورۀ حضور پررنگ و فعالیت های گستردۀ سلطانعلی سلطانی در یک دوره از تحولات مهم این حوزه مربوط می شود، یعنی سال های دو دهۀ ١٣٢٠ و ١٣٣٠ که با حوادث و رخدادهای مختلفی در این عرصه مقارن بود.      

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: