نخستین «فرهنگ یونانی – فارسی» منتشر می‌شود

1392/11/9 ۱۱:۰۴ , 533 بازدید

نخستین «فرهنگ یونانی – فارسی» منتشر می‌شود

نشر علم از پایان تدوین اولین فرهنگ یونانی - فارسی در تاریخ روابط فرهنگی و هنری دو کشور، تالیف عرفان قانعی‌فرد خبر داد. بنا بر اعلام ناشر، این فرهنگ که توسط عرفان قانعی فرد تدوین شده، پس از شش سال ویرایش و نمونه‌خوانی در آتن، در اوایل بهار 1393 در 950 صفحه با 35هزار لغت منتشر می‌شود.

 

نشر علم از پایان تدوین اولین فرهنگ یونانی - فارسی در تاریخ روابط فرهنگی و هنری دو کشور، تالیف عرفان قانعی‌فرد خبر داد.

بنا بر اعلام ناشر، این فرهنگ که توسط عرفان قانعی فرد تدوین شده، پس از شش سال ویرایش و نمونه‌خوانی در آتن، در اوایل بهار 1393 در 950 صفحه با 35هزار لغت منتشر می‌شود.

قانعی‌فرد که پیش‌تر «فرهنگ نروژی – فارسی» را منتشر کرده است، در این‌باره گفت: پس از 12 سال تدوین «فرهنگ یونانی – فارسی» دومین تجربه پرمخاطره من است؛ فرهنگی که پلی بین زبان سقراط و بقراط و ارسطو در دولت‌شهر آتن از یک سو و زبان خیام و بوعلی و رازی و بیرونی در ایران از سوی دیگر است. هرچند از نگاه علمی، نمی‌توان انتشار این فرهنگ را رخدادی شگفت و معجزه‌آسا و هیجان‌انگیز نامید، اما می‌توان آن را حرکتی مخاطره‌آمیز توصیف کرد که مانند هر کار دیگری نقصان‌های خاص خود را  دارد و داوران حاذق  و آگاه هم بر عیب‌های آن داوری خواهند کرد و می‌گویند که فرهنگ‌نویس در کدام سطح از صلاحیت ایستاده است.»

این فرهنگ‌نویس افزود: این فرهنگ دوزبانه فقط یک شالوده معرفتی برای کاربران است و بستری را برای آنان فراهم می‌کند تا از از طریق این فرهنگ، مستقیما واژه‌ها و اصطلاحات را زبان یونانی به فارسی ترجمه کنند. در این فرهنگ، معیارهای اصولی فرهنگ‌نویسی رعایت و به بنیادهای زبان‌شناختی فرهنگ‌نگاری توجه شده است.

به گفته عرفان قانعی‌فرد، «فرهنگ یونانی – فارسی» قرار است در مراسمی با عنوان « جشن فرهنگ و تمدن ایران و یونان» با حضور چهره‌های فرهنگی هر دو کشور در تهران و آتن رونمایی شود.

در دی‌ماه 1392 از «فرهنگ واژگان هنر» تألیف قانعی‌فرد در خانه هنرمندان رونمایی شد. در سال 1380 نیز نخستین تجربه فرهنگ‌نویسی او با عنوان «نخستین فرهنگ نروژی – فارسی» توسط نشر رهنما منتشر شد.

 

 

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: