شماره 53 «سرزمین‌من» منتشر شد

1392/11/7 ۱۰:۱۷ , 507 بازدید

شماره 53 «سرزمین‌من» منتشر شد

پنجاه و سومین شماره ماهنامه ایران‌شناسی و ایرانگردی «سرزمین‌من»، در بهمن ماه 92 منتشر شد. در این شماره، «سرزمین‌من» با گزارش‌ها و مقالاتی خواندنی درباره گربه کاراکال، بازی‌های ایرانی، زندگی صائبین مندائی در ایران و همین‌طور راهنمای سفر در بهمن‌ماه در سراسر ایران، به بازار آمده است.

 

پنجاه و سومین شماره ماهنامه ایران‌شناسی و ایرانگردی «سرزمین‌من»، در بهمن ماه 92 منتشر شد. در این شماره، «سرزمین‌من» با گزارش‌ها و مقالاتی خواندنی درباره گربه کاراکال، بازی‌های ایرانی، زندگی صائبین مندائی در ایران و همین‌طور راهنمای سفر در بهمن‌ماه در سراسر ایران، به بازار آمده است.

 

ایران، کویر، کاراکال

پرونده‌ای که در این شماره از «سرزمین‌من»، جلد مجله را به خود اختصاص داده، در بخش «حیات‌وحش» منتشر شده است. در این پرونده ابعاد جانورشناسانه زندگی «کاراکال» ـ از گربه‌سانان ایران‌ ـ بررسی شده است. در پرونده «گربه جسور»، مخاطبان با نحوه زندگی این جانور زیبا و زیستگاه او در ایران آشنا می‌شوند؛ گربه‌ای که با اندام تقریبا کوچک خود، شانس بقا در موقعیت‌های مختلف را می‌آزماید و از مناطق خشک و بیابانی تا نقاط سرد و مرتفع، به شکار طعمه‌هایی تا چند برابر وزن خود می‌پردازد.

 

آیین‌ها و آداب صابئین

در بخش «مردم ایران» این شماره از «سرزمین‌من» همراه با عکس‌های یکی از عکاسان مجله در جنوب ایران، سفری به استان خوزستان می‌رویم و زندگی بخشی از ساکنان این سرزمین را که «صابئین مندائی» نامیده می‌شوند، از نزدیک می‌بینیم. مردمانی که نام‌شان سه‌بار در قرآن کریم آمده و در ردیف اهل کتاب قرار می‌گیرند. مندائیان در آب جاری مراسم غسل تعمید به‌جا می‌آورند و به همین دلیل هم رودهای خوزستان محل مناسبی برای زندگی آنان است. این مطلب گزارشی تصویری است از برخی مراسم آنها که عموما در کنار رود کارون انجام می‌شود.

 

عموزنجیرباف کجاست؟

یکی از جالب‌ترین بخش‌های این شماره از «سرزمین‌من»، گزارشی است که در بخش «مردم‌شناسی» منتشر شده، با عنوان «بازی‌های سرزمین ‌من» که پس از بررسی تاریخ بازی‌ در ایران، بازی‌های سنتی و محلی امروزین این سرزمین‌ را مرور کرده است. در این مطلب چند نمونه از بازی‌های ایرانی همراه با عکس‌های تماشایی معرفی شده که در مناطق مختلف کشور مشترک است و بعضی از آنها هنوز هم رواج دارند.

 

نقش‌ها و رنگ‌ها

در بخش «نگارخانه» این شماره از مجله، مطلبی رنگارنگ و متفاوت منتشر شده است. «سرزمین‌من» در مطلب «نقش دیروز، تار و پود امروز» سراغ آثار یکی از هنرمندانی رفته که با استفاد از فرم‌ها و تکنیک‌های صنایع‌دستی ایران، آثاری را خلق می‌کند که نیم‌نگاهی به نحوه زندگی ایرانیان در قدیم دارند.

 

سفرنامه چالوس

«چالوس با طعم نیما» دوازدهمین سفرنامه «اصغر عبداللهی» در «سرزمین‌من»، سفری است زمستانی در یک مسیر گردشگری مشهور؛ جاده چالوس، که به گفته خودش دلبسته پیچ‌وخم‌های آن است. نویسنده در مواجهه با مناظر دیدنی این جاده زیبا، یک قصد دارد: توصیف مسیر؛ گفتن از چیزهایی که می‌بیند و از آنها می‌گذرد. گذر از جاده چالوس برای عبداللهی در این سفرنامه، مسیری برای رسیدن به جایی نیست. جاده، خود مقصد است و سفرنامه هم در گذر از همین جاده شکل می‌گیرد.

 

عکاسی زیر نظر عکاسان بزرگ جهان

در این شماره از مجله، دومین قسمت از دور جدید کارگاه عکاسی «سرزمین‌من» را می‌خوانید. در مطلب این شماره که عنوانش «تخصص: نوردهی طولانی» است، «مایکل کنا» از فوت و فن عکاسی خواهد گفت. از او امروز به‌عنوان یکی از بزرگ‏ترین عکاسان منظره و جنگل‏های «اورگن» که تصاویر سیاه و سفید بسیار مشهوری از آنها تهیه کرده، نام برده می‌شود.

 

راهنمای سفرهای زمستانی

در بخش «راهنمای سفر» این شماره از مجله، پیشنهادهای متناسب با اواسط زمستان ارائه شده‌ است. در بخش «طبیعت»، مطلب «جاده دریایی» مسافران را به یکی از زیباترین جاده‌های جنوبی ایران، یعنی جاده ساحلی «دلوار» به «دیر» می‌برد. در همین بخش در زیرمجموعه «ماجراجویی» مطلب «رکاب‌های کویری» علاقه‌مندان را برای دوچرخه‌سواری در قلعه «کرشاهی» در کویر «پشت‌ریگ» کاشان راهنمایی می‌کند. مطلب «مهمان در تاریک‌دره» هم که در بخش تفریح این شماره منتشر شده است، مسافران را برای اسکی و برف‌بازی راهی پیست اسکی تاریک‌دره همدان می‌کند.

در بخش «میراث»، خوانندگان راهنمایی می‌شوند تا برای تماشای دیدنی‌های بندر افسانه‌ای سیراف، راهی استان بوشهر شوند و در زیرمجموعه «موزه‌گردی» هم مطلب «کارگاه هنر ایران‌زمین» آنها را برای گشت‌وگذار در پژوهشکده هنرهای سنتی می‌برد. خوانندگان «سرزمین‌من» در بخش «خرید» هم می‌توانند با مطلب «قلم‌کار نقش جهان» درباره نحوه ساخت و خرید پارچه‌های قلم‌کار اصفهان اطلاعات بگیرند. همچنین در این شماره، گزارش «آش پرنده» در زیرمجموعه «سفره ایرانی» شیوه طبخ آش «کلم قمری» را آموزش می‌دهد.

تاکنون 53 شماره از ماهنامه ایران‌شناسی و ایران‌گردی «سرزمین‌من» منتشر شده است. این نشریه در 100 صفحه، به سردبیری رضا مختاری و با قیمت 3500 تومان به صورت تمام رنگی و گلاسه منتشر شده است.

23023424 (021) شماره تماس با تحریریه «سرزمین‌من» است.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

برچسب ها

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: