بررسی کتیبه‌های فارسی قفقاز در کافه فلسفه

1400/9/3 ۱۴:۰۲

بررسی کتیبه‌های فارسی قفقاز در کافه فلسفه

در کافه فلسفه و به همت مجله فرهنگی بخارا، هم‌زمان با گشایش نمایشگاه عکس کتیبه‌های فارسی قفقاز میراث مشترک ایران و قفقاز بررسی می‌شود.

قفقاز تا دو سده پیش بخشی از قلمروی ایران بشمار می‌رفت و هم‌چنان وارث بسیاری از آثار فرهنگی و تمدنی است که امروزه میراث مشترک ایران و قفقاز را شکل داده‌اند.

مرتضی رضوانفر )عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی(، چند سالی است که در مناطق مختلف جهان از آسیای مرکزی تا قفقاز از هند تا شرق آفریقا در جستجوی کتیبه‌های فارسی و میراث ایرانی است. بسیاری از عکس‌هایی که وی در یک دهۀ گذشته گرد آورده، تنها نشانه‌هایی است که از این میراث بر جا مانده است، چون بخشی از این آثار در سال‌های اخیر و در پی تحولات سیاسی به کلی از میان رفته است.

از آنجا که کتیبه و نوشته در اسلام، نقشی را ایفا می‌کند که شمایل و نقاشی در هنر مسیحی دارد، از این‌رو اطلاعات تاریخی، زبان‌شناسی و مردم‌شناسیِ فراوانی را می‌توان از کتیبه‌ها به دست آورد. همچنین بسیاری از این کتیبه‌ها بر سردر مساجد، امام‌زاده‌ها، قلعه‌های قدیمی و بازار و حمام قرار داشته و نشان‌گر رونق اقتصادی و جایگاه تمدنی مناطق مختلف قفقاز است. میراث مشترک ایران و قفقاز از شمالی‌ترین نقطۀ آن یعنی سرزمین اوستیای شمالی تا شمال رود ارس، به اشکال مختلف پراکنده است.

مرتضی رضوانفر در نشست ساعت 10 صبح روز جمعه 5 آذرماه 1400 کافه فلسفه دربارۀ این کتیبه‌های فارسی قفقاز سخن خواهد گفت و مشاهدات میدانی و پژوهش‌های خود را با علاقه‌مندان میراث فرهنگی و تمدنی ایران در قفقاز به اشتراک می‌گذارد در ادامه نیز حامد کاظم‌زاده از دانشگاه اتاوا با سابقه چندین سال حضور در مناطق مختلف قفقاز و پژوهش دربارۀ اقوام ایرانی قفقاز، درباره میراث فرهنگی و تمدنی ایران در این مناطق صحبت خواهد کرد.

براساس این گزارش، هر هفته در جمعه‌ صبح‌های بخارا در کافه فلسفه، سلسله نشست‌هایی درباره فرهنگ، تاریخ و اجتماع با حضور صاحب‌نظران و اندیشمندان برگزار می‌شود. کافه فلسفه که از چندی پیش در محل کتابفروشی سابق مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برپا شده، پلی است میان دانشگاه و جامعه تا بتواند بسیاری از مباحث تخصصی را در قالب عمومی به دایره وسیع‌تری از علاقه‌مندان منتقل کند. این نشست به‌صورت زنده از صفحات زیر در اینستاگرام پخش خواهد شد: @bukharamag @cafe_philosophique

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

اخبار مرتبط

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: