توحید نامه؛ تحفۀ توحید خانه

توحید نامه؛ تحفۀ توحید خانه مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از ناشناس، كه شاید نامش در بخش افتادۀ آغاز و یا انجام نسخه بوده است. برگهای نسخه جابجا شده و در ص 151 وضع موجود نسخه آمده است: و سمیته به «توحیدنامه و تحفۀ توحیدخانه» لیكون اسمه كاشفاً عن معناه و مشیر الی غایته و منتهاه و پیشكش مجلس شاه تهماسب (930-984ق) كرده است. (توحیدخانه یكی از بنیادهای تبلیغاتی روزگار صفوی در اصفهان بوده است). 
نسخۀ در دست 5 «مقصد» دارد و «فصل»‏هایی بی‏شماره. مقصد 1- در بیان آن كه راه شناخت خدا كدام است، 2- در بیان این كه كارهای خدا چگونه سبب شناخت او می‏گردد، 3- (این عنوان افتاده)، 4- در ذكر كلمات مأثور شده از ائمۀ اطهار در بیان صنع و حكمت خدای، 5- در بیان این مطلب شریف كه ذوات اشیاء عالم و حقایق اشیاء به جعل و صنع الله تعالی است.كتابی است در خداشناسی، بیشتر بر پایۀ شناخت كارها و آفریده‏ های پروردگار، اندامهای بشری و استدلال عقلی. فهرست تفصیلی آن را زنده‏ یاد استاد دانش پژوه در «فهرست نسخ خطی كتابخانۀ آستانۀ قم (بخش دوم)، 95-97» آورده ‏اند.
20،   نسخ پخته، سدۀ 11ق. آغاز موجود: استخوانهای بدن را حركت تواند داد. انجام موجود: پوشیده نماند كه هر یك از این سه كاری كه مذكور شد... با حاشیه«منه سلمه الله تعالی»... . 171 ص، 19 س. (عكس).     شمث‍ 130886
اصل نسخه:   شمارۀ 5942 آستانۀ قم (فهرست، 96/1).
 

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: