اخلاق ناشناخته مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از ناشناس، آغاز افتاده و در پایان نامی از نگارنده و كتاب نیامده است. كتابی است متین، به نثر آمیخته به نظم، سروده ‏هایی از مولوی و حافظ دارد. و جابجا «حكایت»‏هایی. بخشبندی نشده، با سربندهای: حزم، شجاعت، كتمان سر، صبر، رضا و تسلیم، توكل، عفت، علوّهمت، حزم، جد و جهد، ثبات، عفو، حلم، حسن خلق، تواضع، امانت و دیانت، وفای عهد، صدق و راستی. واپسین سربند مشاورت و تدبیر است. گویا برای پادشاهی و در كشورداری نگاشته شده باشد... .
برای نشانی: در كتمان سر: و از آداب ملك‌داری یكی كتمان سر است، و در افشا كردن خطر بیشمار است. و در اخبار آمده است كه حضرت ص (ص 92 مجموعه). 
در عزم: و آن پیشرو قوافل مرادات و كفایت كنندۀ مهمات است، و هیچكس را از سلاطین بی مدد عزم درست زمام تسخیر ممالك به قبضۀ اقتدار و بی تكاپوی سعی (ص 111).
آغاز (افتاده):   حزم اندیشه كردن است در امور آینده و احتراز كردن از خلل و زلل آن امور، و این صفت ارباب حكم و فرمانروا (را) خوبترین صفتی است. از كلمات افراسیاب است.
انجام:   در مشاورت و تدبیر (18 سطر بعد) : كه آنچه به تیر و شمشیر شود. كارها راست كند عاقل كامل به سخن/كه به صد لشكر جرار میسر نشود/ به تدبیر كاری توان ساختن/كه نتوان به تیر و سنان ساختن.
منابع دیگر:   فهرستواره، 291/6. 
 (5)26،   نستعلیق آمیخته به شكستۀ خوش، سیدحسین ثریا، سه‌شنبه 24 محرم 1271ق، در قریۀ نصیرآباد در خانۀ حاجی ابراهیم، (ص 84-162). (عكس).    شمث‍ 141381
اصل نسخه:   ملك، ش 526/5 . (ملك،59/5).

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: