کلید بهشت مشاهده نسخه

در حال حاضر تنها صفحات ابتدا و انتهای نسخه قابل نمایش است.

از قاضی محمد سعید بن محمد مفید قمی، معروف به حكیم كوچك (1049-1103ق)، شاگرد ملامحسن فیض كاشانی، ملاعبدالرزاق لاهیجی و ملا رجبعلی تبریزی. در منابع به نام كسان دیگر از آن میان ملا محمدصادق اردستانی (د 1134ق) و استادش ملارجبعلی (د 65 یا 1080ق) نیز یاد شده است (نک‍ : نسخه‌ها 2/982). نام نگارنده در دیباچۀ نسخۀ در دست نیامده است، و در خاتمه از استاد خود ملا رجبعلی به ادام الله ظله یاد می‌كند با وجود این برفراز نسخه به خامۀ نویسنده نادرست نگارنده ملارجبعلی یاد شده است. 
در دو «قسم»: قسم اول در بیان مسایل ضروریه، كه واجب است تقدیم آن، در 8 «فصل»: 1. الواحد لایصدر عنه الا الواحد، 2. ابطال تسلسل، 3. اثبات هیونا، 4. تنبیه در ماهیت وجود و اینكه این دو بدیهی هستند، 5. تقسیم وجود ابتدایی، 6. تقسیم دیگر از وجود، 7. در حادث، 8. هیولا در اجسام فلكی. قسم دوم در مسایل ضروری اعتقادی، در 17 «فصل»: 1. اثبات مبداء و معاد و علت العلل، 2. نفی شریك و دیگر صفات سلبیه، 3. نفی تركیب از او، 4. صفات ثبوتیۀ او، 5. علم او، 6. در بیان حدیث «انه تعالی ابدع للاشیاء...»، 7. در بیان جو اول، صادر اول، 8. صدور دیگر اقسام جواهر، 9. الفاعلیة فی العقول، 10. عدد عقول و نفوس، 11. آنچه پس از اینها بایستی گفته شود، 12. صدور عناصر، 13. موالید ثلاثة، 14. نفس انسانی و تجرد آن، 15. كیفیت علم نفس به اشیاء، 16. فنای بدن و بقای نفس، 17. نفس پس از فنای بدن. 
چاپ شده است. 
آغاز:   لا اله الا الله، له الكبریاء و الاسماء الحسنی... خداوندا زبان را از لاف، و بیان را از گزاف، و دل را از رَنگ خلاف پاك‌گردان... اما بعد، بر ضمیر منیر بالغ نظران حقیقت منظر پوشیده... 
انجام:   ان الذین یستكبرون عن عبادتی سید خلون جهنم و آخرین فی یوم الآخر... 
منابع دیگر:   ذریعه 18/132؛ ریحانه 4/412-413 «قاضی سعید» و این كارش؛ نسخه‌ها 2/982 پنج نسخه و نام چند تن بگونۀ نگارنده؛ پیشگفتار چاپ استاد مشكاة 1315خ؛ مشار 4/4127 كه نشانی  چاپ آن را داده. 

 

 

خرید فایل اسکن

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: