اسناد سردار، مجموعۀ اختصاصی مهندس همایون پورسردار

اسناد سردار، مجموعۀ اختصاصی مهندس همایون پورسردار

اسناد و مدارک پورسردار از مجموعه های اختصاصی است که متعلق به خاندان مهندس همایون پورسردار، از بازماندگان خاندانی بزرگ و ایران دوست، در اوائل حکومت سلسله قاجار و به‌ویژه دوره جنگ‌های ایران و روس با وجود اهمیت قابل توجه در تاریخ ایران و جهان هنوز چنان که باید شناخته نیست و بررسی ابعاد و زوایای گوناگون آن ادوار می‌تواند در توضیح و تبیین روابط ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی و شرایط داخلی از هر نظر مفید باشد. باید اذعان کرد که تا شناسایی مآخذ و اسناد و مدارک آن دوره هنوز راهی طولانی در پیش است و تا تأمین و حصول شرایط علمی برای تحقیق در باب این دوره، همچنان در فضایی تاریک و مبهم و وهم‌آلود گام‌ بر‌می‌داریم. گذشته از اسناد و مدارک و مآخذ دولتی و بین‌المللی، اهمیت اسناد خانوادگی هم بر پژوهشگران پوشیده نیست و در جای خود، در تکمیل آگاهی‌ها نقش بسزا خواهد داشت.

اسناد و مدارک خاندان پورسردار که اینک مجموعه آن در دسترس پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، از جنبه‌های گوناگون تاریخی و اقتصادی و اجتماعی سودمندی‌های قابل ملاحظه دارد و باید از خاندان جلیلِ‌ مهندس همایون پورسردار سپاسگزار بود که با حفظ و نگهداری و اهداء و سپس اجازه نشر این اسناد و کتابخانه به مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، تعهد قدیم خانوادگی را در خدمت به وطن تجدید کرده‌اند. همت والای جناب‌آقای عنایت‌الله مجیدی رئیس کتابخانه مرکز و سرکار خانم گلنار کریمی نیز در تدارک و نشر این اسناد در نهایت دقت و رعایت امانت، شایسته کمال قدردانی است.

بدین‌ترتیب می‌توان امیدوار بود که نشر این اسناد نه فقط توجه دلبستگان به مباحث تاریخی و اقتصادی و تجاری را به این بخش مهم از تاریخ ایران جلب کند، بلکه در تشویق دیگر خاندان‌ها هم برای حفظ و انتشار اسناد خانوادگی موثر باشد.

 

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: