فهرست مقالات فارسی (جلد 11)

فهرست مقالات فارسی (جلد 11)

 

مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهشهای ایرانی و اسلامی) تاکنون مجلدات هفتم تا دهم فهرست مقالات فارسی در زمینۀ تحقیقات ایرانی را تدوین و منتشر کرده است. با خُرسندی بسیار، اکنون مجلد یازدهم این مجموعه را به محضر جامعۀ فرهنگی و اهل تحقیق تقدیم می‌دارد. این مجلد چنانکه ملاحظه خواهید کرد، حاوی مشخصات کتاب‌شناختی 12363 مقاله از مقاله‌های منتشر شده بین سالهای 1391 تا 1393ش است.

ضروری است به‌ اطلاع علاقه‌مندان و مشتاقان این نوع آثار برساند که کار فهرست‌نویسی مقالات منتشر شده در نشریات ادواری سالهای 1392 تا 1396ش، بالغ بر 5000 مدخل و مقالات مندرج در مجموعه‌ها، ارج‌نامه‌ها، سالنامه‌ها و... ، 1391 تا 1396ش، نزدیک به 7000 مدخل به پایان رسیده است که به زودی به عنوان مجلد دوازدهم انتشار خواهد یافت. خوشحال است که این مجلد با هشتمین سالگرد درگذشت استاد ایرج افشار همزمان شده است.

دربارۀ این مجلد نکتۀ تازه‌ای نیست که یادآوری آن ضروری باشد، جز اینکه
مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی بنا بر سنت معمول خود همۀ نکته‌هایی را که از سوی کتاب‌شناسان و فهرست‌نگاران در نقد و نظرهای مربوط به مجلدات قبلی فهرست مقالات فارسی در مطبوعات طرح شده است، بررسی کرده، مدّ نظر قرار داده و در موارد لازم تذکرات و اصلاحات را اعمال کرده‌ است. کسانی که دست در کار تدوین و انتشار فهرست‌ها هستند، خوب می دانند که احتمال بروز خطا در ضبط ارقام و اعداد و نام‌ها بسیار است و هر تذکری در این باره، بر دقت در کار می‌افزاید. امیدواریم علاقه‌مندان، همچنان به نقادی و نکته‌سنجی ادامه داده و به انتشار مصون از نقص و کاستی این اثر برجای مانده از استاد افشار، یادگار ماندگاری که به فرهنگ ایرانی و عرصۀ کتاب‌شناسی و فهرست‌نگاری ملی تعلق دارد، یاری برسانند. مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی هم در راه تدوین و انتشار این اثر ارجمند و تکامل بخشیدن به آن در حد مقدورات، از هیچ کوششی دریغ نخواهد ورزید.

اشتراک گذاری:

مشخصات

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: