افزودن به کتابخانه من
12379 0  
نمایش متن
فهرستنامۀ کتابشناسی های ایران (شومیز)

محقق امروز در طریق تتبع و تحقیق، به‌شیوۀ علمی، ناچار از ‌آن است که جمیع مدارک و مآخذ موجود در موضوع تحقیق خود را بشناسد تا بتواند اهمیت و اعتبار هر یک را درست بسنجد و آنها را که معتبر و اساسی است مورد استفاده قرار بدهد. بنابراین باید به «مرجعی» مراجعه کند که در آن نام و نشان جمیع کتب و مقالات مربوط به تحقیق آمده باشد.

چون با پراکندگی کتابخانه‌‌ها و بسیاری و گرانی کتابها و کوتاهی عمرها گردآوردن همۀ مآخذ و مراجعه بدانها نه مسیرست و نه لازم، به‌همین ملاحظه فن کتابشناسی در عصر کنونی دامنه‌‌ای وسیع گرفته است و در رشته‌های مختلف دانش کتابها و رساله‌های متعدد در فهرست کتب و مقالات انتشار می‌یابد و آنها را کتابخانه‌ها و محققین مورد استفاده قرار می‌دهند.

فن کتابشناسی در ایران از نظری جوان و از جهتی کهنسال است. جوان است به‌اعتبار آنکه فن کتابشناسی به‌شیوۀ علمی اروپایی بیش از چند سالی نیست که در ایران رواج یافته و کوششهای مقدماتی در‌ین زمینه آغاز شده است. اما کهن‌سال و سالخورده‌ است بدان علت که تدوین فهرست کتب از قرون چهارم و پنجم در پهنۀ اسلامی عالم باب بوده است و کتب اختصاصی در ا‌ین باب از آن ایام بجای مانده و در کتابهای رجال و طبقات روات و احوال علماء و نویسندگان، فهرست آثار و کتب آنها ذکر شده است. کتابهای الفهرست و فهرست‌طوسی و فهرست منتجب‌الدین که پس از ا‌ین به معرفی آنها خواهیم پرداخت از مراجع مهم کتابشناسی ملل‌اسلامی و در شمار کتابشناسی‌های قدیمی جهان به شمار می‌‌آید

اطلاعات کتابشناختی

عنوان: فهرستنامۀ کتابشناسی های ایران (شومیز)

پدیدآور اصلی: ایرج افشار

ناشر: مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی

تاریخ اثر:اردیبهشت 1395

زبان اثر: فارسی

مشخصه‌ی ظاهری: 380 ص

تعداد جلد: 1

شابک: 3-320-222-600-978

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما