کشف آثار مربوط به قرون میانی در تپه گنج کوله رازمیان منطقه الموت غربی
|۱۲:۱۸,۱۳۹۴/۸/۱۹| بازدید : 345 بار

 سرپرست هیات کاوش تپه گنج رازمیان قزوین گفت: کاوش در تپه منفرد گنج کوله رازمیان در منطقه الموت غربی تاکنون منجر به شناسایی و کشف دوقطعه آجر بزرگ و یک قطعه شکسته از کاشی قالبی مربوط به قرون میانی شده است.

[کشف آثار مربوط به قرون میانی در تپه گنج کوله رازمیان منطقه الموت غربی] به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، کامبیز کبیری افزود: سطح تپه گنج کوله برخلاف تپه باستانی مجاور موسوم به کلمه مزارکه مملو از سفال های اسلامی قرون میانی و متاخر اسلامی است فاقد داده سفالی است اما برتارک مسطح شده آن قطعات اجر و کاشی فیروزه شناسایی شد.
به گفته وی ،این مساله احتمالا بیانگر آن است که تپه کله مزار در فاصله 80متری جنوب غربی به عنوان یک محوطه زیستگاهی و تپه گنج کوله به عنوان محلی برای ساخت یک بنای احتمالا آیینی یادیده بانی در گذشته مورد استفاده بوده است .
این باستان شناس اضافه کرد:پس از نقشه برداری، کاوش این محوطه با دو گمانه 4×3 در ترانشه های I5 و K5 از تاریخ 10/8/94 شروع شد که تاکنون دو قطعه آجر بزرگ در خاک سطحی ترانشه I5 و یک قطعه شکسته از کاشی قالبی با یک حرف برجسته سفید رنگ در زمینه لاجوردی و مربوط به قرون میانی از خاک سطحی ترانشه K5 در همان دو روز نخست کاوش بدست آمده است.
کبیری عملیات کاوش را کاوش استعلامی برای شناسایی آثار تاریخی فرهنگی اعلام و تاکید کرد: بدیهی است که درصورت شناسایی آثاری درخور و قابل توجه باید از ساخت و ساز هرگونه بنای جدید دراین محل جلوگیری شود.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مجوز کاوش استعلامی تپه گنج کوله رازمیان توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.
تپه منفرد گنج کوله رازمیان درمنطقه الموت در ارتفاع 966 متری از سطح دریا واقع شده است.

ایرنا

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما