درآمدی بر شناخت جامعه عشایری ایران
|۱۱:۳۳,۱۳۹۳/۱۲/۲۴| بازدید : 1110 بار

 

دبا: کتاب «درآمدی بر شناخت جامعه عشایری ایران» تالیف دکتر کیانوش کیانی هفت لنگ منتشر شد.

دکتر کیانوش کیانی هفت لنگ در مقدمه این کتاب آورده است که: زندگی عشایری و بر اساس آن فرهنگ وابسته به آن در کشورمان از زمان های دور وجود داشته است. تا جایی که می توان گفت: فرهنگ ایلی و عشایری ریشه های عمیقی در فرهنگ سنتی ایران داردو هنوز هم پس از گذشت قرن ها به حیات خود ادامه می دهد. علاوه بر آن، رابطه اقتصادی و عاطفی میان انسان و دام، رابطه ای است که هم از نقطه نظر مردم شناسی و هم از نقطه نظر روانشناسی اجتماعی در خور تعمق است.

فلات ایران در هزاره اول قبل از میلاد، دستخوش دگرگونی ها و اغتشاشات فراوان بوده است و سواران کوچ نشین وسعت و اعتبار خویش را فزونی بخشیده اند.

دقیقا مشخص نیست که زندگی ایلی و عشایری به شکل کنونی از چه زمان در ایران مرسوم شده است. گرچه اطلاعات ما از زندگی ایلی و عشایری، قبل از اسلام بسیار محدود است؛ معذالک کوچ نشینی و رمه گردانی مسلما اهمیت خاص داشته است.

در تاریخ بعد از اسلام، جمعیت ایلی دائما در افزایش و کاهش بوده است. برخی از آنها اسکان اختیار کرده یا به خاطر ایجاد روابط فامیلی، اتحادیه های بزرگی از طوایف کوچکتر ایجاد شده است یا بر عکس، به مناسبت اختلافات خانوادگی و جنگ و خونریزی و انتقام کشی ها، عشایر بزرگ به شعبات کوچکتر منشعب گشته و خود اتحادیه های دیگری را تشکیل داده اند.

نکته مسلم اینکه همه عشایر ایران، اخلاف آن گروه های اولیه نیستند. بعدها در ادوار مختلف تاریخ، اقوام چادرنشین دیگری از آن سوی سرحدات به فلات ایران روی آوردند و در قسمتی از این سرزمین اقامت گزیدند.

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران عشایر کوچنده در سال 1387 تعداد 104 ایل و 552 طایفه در کشور وجود داشته است. سهم جمعیت عشایر کوچنده معادل 1.86صدم درصد از کل جمعیت کشور می باشد که در 31 استان پراکنده اند. غیر از استان کردستان سایر استان ها دارای جمعیت عشایری هستند. استان فارس بیشترین سهم و استان قم و قزوین کمترین سهم جمعیت عشایر کشور را داراهستند.

کتاب درآمدی بر شناخت جامعه عشایری ایران، گامی برای شناسایی جامعه عشایر کوچنده ایران است .

« درآمدی بر شناخت جامعه عشایری ایران» در شش فصل به بررسی ایلات و عشایر پرداخته است:

مقدمه

فصل اول: تعاریف و مفاهیم

فصل دوم: پراکندگی عشایر ایران

فصل سوم: نظام خویشاوندی در جامعه عشایری

فصل چهارم: قشربندی اجتماعی در گذشته و حال

فصل پنجم: تغییر و تحولات در جامعه عشایری

فصل ششم: اقتصاد و عشایر

منابع و مآخذ

«درآمدی بر شناخت جامعه عشایری ایران» تالیف دکتر کیانوش کیانی هفت لنگ با همکاری: دکتر مهرداد نوابخش و شیوا سیف الدینی خالقی

انتشارات هزاره ققنوس

نوبت چاپ: چاپ اول 1393

بها: 180000 یال

اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما