رنگین‌کمان تمدن‌ها و پرداختن به تمدن‌های بزرگ و تاثیرگذار جهان

1403/3/21 ۱۲:۳۸

رنگین‌کمان تمدن‌ها و پرداختن به تمدن‌های بزرگ و تاثیرگذار جهان

کتاب «رنگین‌کمان تمدن‌ها» یک منبع و مرجع ارزشمند برای آشنایی با تاریخ تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون جهان از آغاز تا عصر حاضر محسوب می‌شود. این کتاب با نگاهی فراگیر و چندبعدی، پیوندهای میان تمدن‌ها و تاثیر آن‌ها بر زندگی امروز بشر را به‌خوبی روشن می‌سازد.

کتاب «رنگین‌کمان تمدن‌ها: باب آشنایی با تمدن‌های جهانی» اثری فراگیر و جامع از عبدالحسین آذرنگ است که در یازده فصل به بررسی تمدن‌های مختلف جهان از ابتدای تاریخ تا دوره اسلام می‌پردازد.

این کتاب با هدف آشنایی خوانندگان با گستره وسیعی از تمدن‌ها و فرهنگ‌های بشری منتشر شده است. یکی از ویژگی های برجسته این اثر، پرداختن به تمامی تمدن‌های بزرگ و تاثیرگذار جهان است؛ از تمدن‌های باستانی چون بین‌النهرین، مصر، هند، چین و ایران گرفته تا تمدن‌های یونان باستان، روم، و اسلام.آذرنگ به دلایل ظهور و شکل‌گیری تمدن‌های نامبرده اشاره می‌کند، سپس به دلایل افول و انحطاط آن‌ها می‌پردازد، علاوه بر این، نویسنده توجه ویژه‌ای به خرده تمدن‌های مهم کرانه‌های مدیترانه، آفریقا و سایر مناطق نیز داشته‌است تا جامعیت کتاب را افزایش دهد.

بخش مهمی از کتاب به بررسی رویدادها و جریان‌های تاثیرگذار، در این تمدن‌ها اختصاص یافته‌است. آذرنگ در این بخش، نقش و تاثیر سایر تمدن‌ها بر شکل‌گیری تمدن جهانی معاصر را مورد واکاوی قرار می‌دهد. همچنین او معتقد به اهمیت آشنایی با تاریخ تمدن‌ها و رشته‌های مختلف برای حفظ جهت‌گیری صحیح انسان در زندگی امروزی است. از دیدگاه ایشان، آگاهی از تاریخ تمدن‌ها می‌تواند به درک بهتر مسائلی چون تاریخ اندیشه، تاریخ تمدن و فرهنگ و مسائل زیست‌محیطی کمک کند. سبک نگارش روان و در عین‌حال پژوهشی، از دیگر نقاط قوت این کتاب است. نویسنده با استفاده از منابع معتبر، اطلاعات غنی و گسترده‌ای را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

در مجموع، «رنگین‌کمان تمدن‌ها» یک منبع و مرجع ارزشمند برای آشنایی با تاریخ تمدن‌ها و فرهنگ‌های گوناگون جهان از آغاز تا عصر حاضر محسوب می‌شود. این کتاب با نگاهی فراگیر و چندبعدی، پیوندهای میان تمدن‌ها و تاثیر آن‌ها بر زندگی امروز بشر را به‌خوبی روشن می‌سازد.

کتاب «رنگین‌کمان تمدن‌ها: باب آشنایی با تمدن‌های جهانی» تالیف عبدالحسین آذرنگ در ۴۱۴ صفحه از سوی انتشارات مروارید منتشر شد.

منبع: ایبنا

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: