شب جلال‌الدین همایی در اصفهان برگزار می‌شود

1402/3/3 ۱۷:۵۲

شب جلال‌الدین همایی در اصفهان برگزار می‌شود

اصفهان علی دهباشی در ادامه شب‌های بخارا، شب جلال‌الدین همایی را در موزه هنرهای تزئینی ایران برگزار می‌کند.

در شب جلال‌الدین همایی که در شهر اصفهان برگزار می‌شود، مهدی نوریان، نغمه دادور، امیرعلی قدسی، احمد محیط طباطبایی و علی دهباشی به بیان جنبه‌های مختلف شخصیت زنده‌یاد جلال‌الدین همایی، نویسنده، شاعر، مدرس،‌ مصحح، پژوهشگر، فقیه،‌ منجم، فیلسوف و مورخ معاصر ایرانی خواهند پرداخت.

همچنین فیلم مستند «همای ادب» به کارگردانی بیژن شکرریز و تهیه کنندگی علیرضا حسینی نیز در شب جلال‌الدین همایی نمایش داده می‌شود. این فیلم، مستندی درباره استاد «جلال‌الدین همایی» حکیم،‌ شاعر و استاد فقید ادب پارسی است که طی آن، فیلم‌ساز به گفتگو با خانواده، دوستان و شاگردان او می‌پردازد. فیلم مستند ۵۰ دقیقه‌ای «همای ادب» در سال ۱۳۹۰ و با فرمت HD تهیه شده است.  بیژن شکرریز، کارگردان این فیلم از فیلم‌سازان قدیمی سینما و تلویزیون ایران است که مجموعه‌های آواز زندگان، ‌خاک های نرم کوشک و مردان خدا، از جمله آثار او در حوزه سینمای مستند به‌شمار می‌روند.

شب جلال‌الدین همایی، جمعه ۵ خردادماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ در موزه هنرهای تزئینی ایران، واقع در اصفهان، خیابان استانداری، روبروی دانشگاه هنر برگزار می‌شود.

این ادیب معاصر که در شاعری، سنا تخلص می‌کرد متولد ۱۳ دی ۱۲۷۸ در کوی پاقلعه اصفهان است. پدرش نیز ابوالقاسم محمدنصیر متخلص به «طرب» فرزند همای شیرازی اصفهانی و از ادبا و شعرا و خوشنویسان ایرانی بود. زنده‌یاد جلال‌الدین همایی به تاریخ ۲۹ تیرماه ۱۳۵۹ درگذشت و در تکیه لسان‌الارض تخت فولاد به خاک سپرده شد.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: