همایش «نسبت سعدی با داستان‌نویسی امروز ایران» برگزار می‌شود

1402/2/4 ۱۳:۵۷

همایش «نسبت سعدی با داستان‌نویسی امروز ایران» برگزار می‌شود

مرکز سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب در بخش علمی یادروز سعدی، همایش «نسبت سعدی با داستان‌نویسی امروز ایران» را برگزار می کنند.

مرکز سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب در بخش علمی یادروز سعدی، همایش «نسبت سعدی با داستان‌نویسی امروز ایران» را طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه پنجم و ششم اردیبهشت برگزار می کنند.

سعدی شاعر بزرگ ایران‌زمین، منادی صلح و عشق و دوستی و شاعری است ماندگار در ذهن و زبان ایرانیان و جهانیان. رمز و راز شکوه و ماندگاری آثار سعدی همچون دیگر شاعران کلاسیک جهان رویکرد انسان‌گرایانه و خداجویانه به ارزش‌های مشترک فرهنگ جهانی همچون عشق، دوستی، صلح، احترام به یکدگر، حکمرانی عاقل و عادل، شادی و نشاط و مرگ و زندگی است. او اصل ساده‌نویسی را که یکی از ارکان رمان عصر تجدد بود، در نثر خویش به‌کار گرفت و ایجاز را که یکی دیگر از این ارکان بود، به یکی از بارزترین ویژگی‌های سبک روایی خود تبدیل کرد.

با توجه به همین ویژگی‌ها مرکز سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب در بخش علمی یادروز سعدی به نسبت میان سعدی و داستان‌نویسی امروز ایران خواهند پرداخت و در نشست‌های علمی مجازی و حضوری این مراسم در شیراز و تهران داستان‌نویسان معاصر ایران بر خوان سعدی خواهند نشست و از این نسبت سخن خواهند گفت.

موضوعات و سخنرانان این نشست به شرح زیر است:

«حکایات سعدی و مفهوم داستان مدرن» / مصطفی مستور؛ «روایت در حکایات سعدی» / ابوتراب خسروی؛ «عنصر مکان در حکایات سعدی» / محمد کشاورز؛ «بازآفرینی حکایت‌های سعدی» / فرهاد حسن‌زاده؛ «زاویه دید در حکایات سعدی» / اکبر صحرایی؛ «گلستان سعدی و من» / امین فقیری؛ «سعدی و گشایش مرزهای زبانی» / مرجان فولادوند؛ «شگردهایی برای معشوق زمینی» / احمد اکبرپور و «تصویر سعدی در کلام سعدی» / مجید قیصری.

همچنین استادان سعدی‌پژوه در بخش تخصصی اندیشه و آثار سعدی به موضوع‌های مختلف خواهند پرداخت و اصغر دادبه درباره «حد همین است سخندانی و زیبایی را»، حسین معصومی همدانی درباره «سخن سعدی»، فرح نیازکار درباره‌ی «سعدی و گستره صلح»، جواد دهقانیان درباره‌ی «سعدی شیرازی و حاجی بابای اصفهانی» و امین‌رضا نوشین درباره‌ی «مجازات به احترام عدالت؛ مقایسه سعدی و کنفوسیوس» سخنرانی خواهند کرد.

این همایش روزهای پنجم و ششم اردیبهشت ساعت ۱۶ در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می شود و علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را ازصفحه اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhangبه صورت هم‌زمان پیگیری کنند.

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: