رونمایی از جلدِ نخستِ «فهرست کتابهای چاپ سنگی و سُربی قدیمِ کتابخانۀ مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی»

1401/9/20 ۱۳:۵۰

رونمایی از جلدِ نخستِ «فهرست کتابهای چاپ سنگی و سُربی قدیمِ کتابخانۀ مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی»

آیین رونمایی از جلد نخستِ «فهرست کتابهای چاپ سنگی و سُربی قدیمِ کتابخانۀ مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی»، عصر ‌شنبه، نوزدهم آذر برگزار شد.

دبا: در این مراسم کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی در منزل «محمّدحسین تسبیحی» که این اثر به‌همّت او و محصول تجرّبِ سالیان درازِ کتاب‌پژوهی‌اش فراهم آمده، حضور یافت تا ضمن عیادت از این پیرِ دیرِ عرصه کتاب که چهارم فروردین سال آینده، به نودوچهارمین پلّۀ نردبان گام خواهد گذاشت، از تازه‌ترین کارش چهره‌گشایی کند.

او در این دیدارِ صمیمانه که پس از همه‌گیری ویروس کرونا، برای نخستین‌بار بود که صورت می‌گرفت، از خدمات تسبیحی به فرهنگ ایرانی و زبان فارسی به‌ویژه در سال‌های حضور در مرکز تحقیقات فارسی در پاکستان قدردانی کرد و گفت: آن‌چه ایشان در آن سی‌وپنج سال به سامان رساند، جهانِ فارسی‌زبانان به‌خصوص در شبه‌قاره را تا همیشه مدیون و مرهون خود کرد.

تسبیحی نیز در این جلسه، انتشار این کتاب را نتیجۀ حمایت‌های مصرّانۀ موسوی بجنوردی دانست و خاطراتی از سال‌های فعالیت در مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی بیان کرد.

در این دیدار که احمد مسجدجامعی؛ قائم‌مقام، عنایت‌الله مجیدی؛ رئیس کتابخانه، علی بهرامیان؛ معاون علمی و مدیر بخش طرح فهرستوارۀ کتاب‌های فارسی و حمیدرضا محمّدی؛ مدیر روابط‌عمومیِ مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی نیز حضور داشتند، موسوی بجنوردی ابراز امیدواری کرد، کتاب «جَواهِرالعُلومِ هُمایونی» تألیف محمّدفاضل بن علی سمرقندی که دانشنامه‌ای به فارسی و تحریریافته به سال ۹۳۴ قمری است، به تصحیح محمّدحسین تسبیحی در آینده‌ای نزدیک از سوی همین مرکز به طبع برسد.

در این جلسه، محمّدمهدی توسلی؛ دانشیار باستان‌شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان و مدیر پیشین مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، رضا مصطفوی سبزواری؛ استاد بازنشستۀ زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علّامۀ طباطبایی و رایزن فرهنگی پیشین ایران در پاکستان، محمّد اشرف‌گنجویی، اقدس رضوانی، مازیار و ماهیار تسبیحی؛ به‌ترتیب از دوستان قدیم، همسر و فرزندان ایشان نیز حاضر بودند.

جلد نخستِ «فهرست کتابهای چاپ سنگی و سُربی قدیمِ کتابخانۀ مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی»، در ٩۴۴ صفحه، با شمارگان ٢٠٠ نسخه و به بهای ۶۵٠هزار تومان در اختیار نسخه‌پژوهان، کتاب‌‎شناسان و دیگر پژوهش‌گران و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

سایر تصاویر

نظر دهید
نظرات کاربران

کاربر گرامی برای ثبت نظر لطفا ثبت نام کنید.

گزارش

ورود به سایت

مرا به خاطر بسپار.

کاربر جدید هستید؟ ثبت نام در تارنما

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز عبور

کد تایید به شماره همراه شما ارسال گردید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.:

ثبت نام

عضویت در خبرنامه.

قبلا در تارنما ثبت نام کرده اید؟ وارد شوید

کد تایید را وارد نمایید

ارسال مجدد کد

زمان با قیمانده تا فعال شدن ارسال مجدد کد.: